ABD İllions’taki olayda saldırganla ilgili yeni ayrıntı

ABD’nin Illinois eyaletinde yer alan Highland Park’ta dün Bağımsızlık Günü kutlamaları sırasında 22 yaşındaki Robert E. Crimo isimli saldırgan kalabalığa ateş açmış ve 6 kişiyi öldürmüş, 20’den fazla kişiyi de yaralamıştı. Lake County Şerif Ofisi Sözcüsü Christopher Covelli düzenlediği basın toplantısında hücum ile ilgili son gelişmeleri kamuoyu ile paylaştı. Covelli, polis tarafından saatler sonra yakalanan Crimo’nun hücumun akabinde kaçarken kalabalığa karışmak için bayan kıyafetleri giydiğini tabir ederek, Crimo’nun bu kıyafetleri yüzündeki dövmeleri ve kimliğini gizlemek için yaptığı üzerinde durulduğunu aktardı. Crimo’nun kılık değiştirmesinin olay yerinden kaçan öbür beşerlerle ahenk sağlamasına yardımcı olduğunu söz eden Covelli, hücumun akabinde saldırganın bölgede yaşayan annesinin konutuna yürüdüğünü ve annesinin aracını aldığını aktardı.KALABALIĞA 70 ELDEN FAZLA ATEŞ ETMİŞ

Covelli, Crimo’nun çatıdan kalabalığa 70 elden fazla ateş ettiğini belirterek, Crimo’nun gözaltına alındığı sırada akının yapıldığı çatının haricinde araçta da ikinci bir tüfek bulunduğunu tabir etti. Şu anda saldırganın gözaltında olduğunu aktaran Covelli, tüm ipuçlarının Crimo’nun tek başına hareket ettiğini gösterdiğini açıkladı.

CRİMO, SALDIRIYI HAFTALAR ÖNCESİNDEN PLANLAMIŞ

Hücumun planlı olduğu üzerinde durulduğunu aktaran Covelli, “Soruşturmanın bu noktasında ve bunların bir kısmı ön hazırlık niteliğindedir, bu nedenle ilerlemeye devam ettikçe değişebilir. Lakin Crimo’nun bu saldırıyı birkaç hafta evvelden planladığını düşünüyoruz” dedi.

SALDIRININ NEDENİ ŞİMDİ BİLİNMİYOR

Crimo’nun kelam konusu saldırıyı neden gerçekleştirdiğinin şimdi bilinmediğini aktaran Covelli, soruşturmanın sürdüğünü ve müfettişlerin Crimo’nun sorgusuna devam ettiğini belirtti. Covelli, şu anda taarruzun “ırk, din ya da diğer bir güdümlü” olup olmadığına dair hiçbir bilgiye sahip olmadıklarını açıklayarak, saldırganın internette yaptığı paylaşımlarının da incelendiğini söz etti. Covelli ayrıyeten, Crimo’ya yöneltilecek suçlamalar üzerinde çalıştıklarını kelamlarına ekledi.

ABD’DE BAYRAKLAR YARIYA İNDİRİLDİ

ABD Lideri Joe Biden, Highland Park saldırısının kurbanlarını onurlandırmak için Beyaz Saray ve tüm kamu binalarında bayrakların yarıya indirilmesi buyruğu verdi. Kelam konusu kararın 9 Temmuz’a kadar yürürlükte olacağı aktarıldı.

YouTube ve Spotify, saldırgana ilişkin içerikleri kaldırıyor
Akının akabinde Crimo’nun toplumsal medya platformlarında yaptığı paylaşımlarda kaldırılmaya başlandı. YouTube ve Spotify, saldırgan ile temaslı olan içerikleri kaldırdıklarını duyurdu. Öteki toplumsal medya platformları ise şimdi bahisle ilgili bir açıklama yapmadı.

KAYNAK: İHA

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.