ABD: Rusya, Harkiv’de referandum hazırlığında

Rusya-Ukrayna savaşıdevam ederken ABD alandaki gelişmeleri yakından takip ediyor.

Beyaz Saray Ulusal Güvenlik Kurulu Stratejik İrtibat Yöneticisi John Kirby, Zoom üzerinden Beyaz Saray muhabirlerine verdiği brifingde, dış siyaset gündemini kıymetlendirdi ve gazetecilerin sorularını yanıtladı.

Rusya, Ukrayna’da referandum hazırlığında

Rusya’nın Ukrayna’nın birtakım topraklarına yönelik “ilhak planı”na devam ettiğini kaydeden Kirby, “Rusya’da hükümetin, bilhassa Harkiv’de geçersiz bir referandum düzenlenmesi buyruğu verdiğini öğrendik. Bu referandum hazırlıkları birkaç gün ya da hafta içinde başlayabilir. Rusya’nın bu istikametteki duyurusunu bu hafta bitmeden duyabiliriz.” tabirini kullandı.

“Bu dezenformasyona karşı çıkmak çok önemli”

Kirby, ABD ve milletlerarası toplumun, Ukrayna’da rastgele bir ilhakın kabul edilmeyeceği konusunda hemfikir olduğunu vurgulayarak, şunları kaydetti:

“Rusya’nın bu referandumun sonuçlarını manipüle etmeye çalışacağını ve Ukrayna halkının Rusya’ya bağlanmak istediği palavrasını söyleyeceğini varsayım ediyoruz.

Bu dezenformasyona acil bir formda karşı çıkmak çok kıymetli. Ukrayna halkının Rusya’ya katılmak istediğine ait rastgele bir açıklama muhakkak hakikat değildir. Son 6 ayda Ukrayna halkı Rusya’ya karşı çıktığını çok net gösterdi.”


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.