ABD’den ’20 bin Rus askeri öldü’ iddiası, Wagner’den Rusya’ya çağrı

Beyaz Saray Ulusal Güvenlik Konseyi Stratejik İletişim Koordinatörü John Kirby, Rusya-Ukrayna savaşına ilişkin değerlendirmelerde bulundu. Kirby, aralık ayından bu yana 20 binden fazla Rus askerinin öldüğünü iddia etti.

Günlük basın toplantısında konuşan Kirby, “Topladığımız istihbarat ve bilgilere göre Rusların aralık ayından bu yana 100 bin kayıp verdiğini tahmin ediyoruz” diyerek bu rakamın 80 bininin yaralı ve 20 bininin can kaybı olduğunu ileri sürdü.

‘ÖLENLERİN YARISI WAGNER MENSUBUYDU’

AA’nın aktardığına göre, John Kirby, 20 bin kayıp veren Rusya birliklerinin yaklaşık yarısının Rusya’daki hapishanelerden toplanan eski suçlular olan paralı Wagner savaşçıları olduğunu söyledi. Rusların bir aydır Donbas bölgesindeki saldırı girişiminin ‘büyük ölçüde başarısız olduğunu’ ifade eden Kirby, Rusya’nın kayıpları hakkındaki bilginin ABD istihbaratına ait olduğunu belirtirken Ukrayna tarafının kayıpları hakkında konuşmadı.

WAGNER: GÜNDE 300 BiN TON MÜHİMMATA İHTİYAÇ VAR

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’e yakınlığıyla bilinen Rus paralı asker grubu Wagner’in kurucusu Yevgeni Prigojin, ‘Rusya Savunma Bakanlığı’nın mühimmat sağlamaması halinde birliklerini buradan çekebileceği’ açıklamasının ardından mühimmat talebini yineledi.

Reuters’ın haberine göre, Prigojin, Rusya’ Savunma Bakanlığı’ndan Bahmut şehrini ele geçirebilmek için daha fazla mühimmat göndermesini talep etti. Telegram kanalından bir video mesaj yayınlayan Yevgeni Prigojin, Bahmut’taki çatışmalar için en az 300 ton top mermisine ihtiyaç duyduklarını söyledi. Prigojin, kendilerine mevcut durumda gönderilen mühimmatın bunun üçte biri olduğunu kaydetti.

RUSYA: UKRAYNA, BRYANSK’A SALDIRDI

Rusya’nın Ukrayna sınırındaki Bryansk bölge valisi Alexander Bogomaz da Ukrayna güçlerinin bu sabah bölgedeki bir köyü top ateşine tuttuğunu iddia etti. Reuters’ın aktardığına göre, Bogomaz, Telegram kanalından paylaştığı mesajında, “Ukrayna Silahlı Kuvvetleri, bu sabah Starodubsky’e bağlı Kurkovichi köyünü bombaladı. Ölen ya da yaralanan yok. Fakat top atışı nedeniyle evlerden birinde yangın çıktı. Tüm acil durum ekipleri bölgede” dedi.

Reuters, bu açıklamayı doğrulayamadığını, Ukrayna’nın neredeyse hiç Rusya veya Ukrayna’nın içindeki Rusya’nın kontrolündeki bölgelerde düzenlenen saldırıları kamuoyu önünde üstlenmediğini aktardı. (DIŞ HABERLER)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir