Ağdam tekrar doğuyor

Azerbaycan-Avrupa Medya Forumu kapsamında Türk ve yabancı gazeteciler, Karabağ’da 44 günlük savaşta Ermenistan işgalinden kurtarılan Ağdam’ı gezdi. Geri alındığında terk edilmiş kent görünümündeki Ağdam, vatan hasreti çeken Karabağlılar için yine inşa ediliyor. Ağdam’da birinci meskenler kuruldu. Azerbaycanlı aileler için hazırlanan tek katlı örnek konutların çabucak ilerisinde ise yeni binalar yükseliyor. Ağdam’da inşa edilen birinci okulun da yıl sonuna kadar tamamlanması planlanıyor.

Ağdam’ın ünlü Cuma Camii restore ediliyor.n

AÇIK HAVA MÜZESİ

Okulun çabucak önünde, geçmişte Dram Tiyatrosu’yla, otelleri ve havuzlarıyla 40 yıl evvel cazibe merkezi olan çarşı, açık hava müzesi olarak projelendirildi. 22,5 hektar alanda 44 günlük zafer anlatılacak. Yaşanan acılar ve verilen vatan çabasının unutulmaması için yıkıntılar olduğu üzere korunacak. Zafer Müzesi’nde Bayraktar İHA/SİHA sistemleri ve savaşta kullanılan silahlar sergilenecek. İşgal Müzesi’nde de işgal günleri yansıtılacak. Ağdam’ın ünlü Cuma Camii’nin onarım çalışmaları da devam ediyor. Tamamlanınca tekrar ibadete açılacak olan caminin minarelerinde, Ermeni askerlerin yaptığı korunaklı mevziler göze çarpıyor.

Prof. Aygün Attar ve kızı Nergis Attar, muhabirimiz Değer Sezer’le tarihi Dram Tiyatrosu önünde.

TİCARET MERKEZİ

Kenti tekrar ticaret merkezine çevirmek üzere Ağdam Sanayi Parkı kuruluyor. Şimdiden 104 endüstrici yer sahibi oldu, 58’i faaliyete başladı. Yerli ve yabancı yatırımcılar ortasında Birleşik Arap Emirlikleri’nden de yatırımcılar var. Ağdam’da yatırım için fiyatsız arazi tahsisi, 10 yıl vergi muafiyeti ve makina-teçhizat alımı ile ihracatta vergi istisnası sağlanacak. Zengezur’da kurulacak karayolu ve demiryolu koridorları ile bölgenin üretim üssü haline getirilmesi hedefleniyor.

Dünyanın ikinci Hiroşima’sı

Cumhurbaşkanlığı Güvenlik ve Dış Siyasetler Şurası Üyesi, Türkiye-Azerbaycan Dostluk, İşbirliği ve Dayanışma Vakfı Lideri Prof. Dr. Aygün Attar, annesi Zümrüt Aliyeva’nın doğduğu topraklarda, Ağdam’da hislerini Yeni Şafak’la paylaştı. Attar, “Ağdam hem birinci hem ikinci Karabağ Savaşı’nda en fazla şehit veren vilayetlerin başında geliyor. Karabağ’a girdiğimde yol uzunluğu bizi selamlayan Azerbaycan-Türkiye bayraklarını görünce ‘Şehitlerimizin ruhları şaddır’ dedim. Ağdam dünyanın ikinci Hiroşima’sı olarak Ermeni vahşetinin sergilendiği yerdir” dedi. Attar’ın 27 yaşındaki avukat kızı Türkiye-Azerbaycan Bilim, Eğitim, Sanat ve Ekonomik İşbirliği Derneği Lideri Nergis Attar ise “Bizim için Karabağ dedemizin gömülü olduğu, gidemediğimiz bir mezarlıktı. Bugün bir cennet olduğunu gördüm” diye konuştu.

İnşa edilen tek katlı örnek meskenler hazır.n

Mayınlar 9 yılda fakat temizlenir

Bir yandan inşaa faaliyetlerinin sürdüğü Ağdam’da bir yandan da mayınlar temizleniyor. Mayın Temizleme Harekat Koordinatörü Ehtiram Caferov, Ağdam’da toplam 8 bin 200 hektar alanın mayından temizlendiğini, 2 bin 108 patlamamış mayını etkisiz hale getirdiklerini söyledi.

Ehtiram Caferovn

Ermenistan’ın sunduğu mayın haritalarının da gerçeği yansıtmadığını anlatan Caferov, şöyle konuştu: “Tüm bölgeyi karış karış tekrar tarıyoruz. Günde 6 dekar araziyi temizliyoruz. Tüm Karabağ’daki mayınların yaklaşık 9 yılda temizlenmesi öngörülüyor.”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.