Almanya’dan Rusya çıkışı: “Dünyayı açlığa sürüklenmesine müsaade vermeyeceğiz”

Almanya Dışişleri Bakanı Annalena Baerbock, ABD’li mevkidaşı Antony Blinken ile düzenlenen ortak basın toplantısında değerlendirmelerde bulundu.

Annalena Baerbock, G7 ülkeleri olarak, Rusya‘nın, Ukrayna‘ya açtığı savaş nedeniyle dünyanın açlığa sürüklenmesine müsaade vermeyeceklerini söyledi.

Baerbock, “G7 olarak bildirimiz açık: Rusya’nın açtığı savaşının dünyayı açlığa sürüklemesine müsaade vermeyeceğiz” dedi.

Baerbock, ABD ile ortak hareket ettiklerini belirterek “Rusya’nın kasıtlı olarak çıkardığı tahıl kriziyle tüm ülkeleri istikrarsızlaştırarak besin fiyatlarının patlamasına müsaade vermesini milletlerarası dostlarımızla birlikte izliyoruz” sözlerini kullandı.

Baerbock ayrıyeten, dünyanın en güçlü endüstrileşmiş ülkelerinin, Rusya’nın Ukrayna’ya açtığı savaşa karşı özel bir sorumlulukla hareket ettiğini kaydetti.

ABD Dışişleri Bakanı Blinken da Rusya’nın Ukrayna’ya yönelik saldırganlığı ve Rusya’nın Ukrayna’dan ihraç edilecek buğday ve öbür besin eserlerini abluka altına almasını eleştirerek “Ortak kıymetleri savunmak için birleştik. İnsan hakları, demokrasi ve milletlerarası hukuku savunmak için birleştik” diye konuştu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.