Ankara’nın iadesini istediği vekil Erdoğan’a ateş püskürdü

Terör örgütleriyle yakınlığıyla bilinen ve Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın iadesini istediği isimlerden biri olan İsveçli siyasetçi Emine Kakabaveh, Türkiye, İsveç ve Finlandiya ortasında imzalanan üçlü mutabakatın akabinde İsveç basınına konuştu. Özel bir röportaj veren Kakabaveh, Erdoğan’a ateş püskürdü, Toplumsal Demokratları eleştirdi.

Önceki gün, NATO Başkanlar Tepesi’nde uzun ve ağır görüşme trafiğinin akabinde Türkiye, Finlandiya ve İsveç’in NATO üyeliğine yeşil ışık yaktı. Üç ülke ortasında memorandum imzalanırken, geçmişte terör örgütleri ismine çalışan ve Erdoğan’ın iadesini istediği İsveçli siyasetçi Emine Kakabaveh, Türkiye’yle yapılan muahedeye karşı çıktı. Kakabaveh, Türkiye’nin itirazını geri çektiği gün için ‘kara bir gün’ sözlerini kullanırken, bugün de İsveç basınına özel röportaj verdi.

Kakabaveh, İsveç Başbakanı Magdalena Andersson ile Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın muahedeye varmasını ‘şok edici’ olarak nitelendirirken Başbakan’ın partisi Toplumsal Demokratları Erdoğan’a ‘boyun eğmek’le suçladı.

‘BOYKOT ETMEYE’ ÇAĞIRDI
Kakabaveh, İsveç merkezli Aftonbladet’e yaptığı açıklamada, İsveç ile Türkiye ortasındaki mutabakatın, hükümetin Ankara’nın İsveç dış siyasetini denetim etmesine müsaade verdiğini gösterdiğine inandığını da vurguladı. İsveçli siyasetçi, kelamlarına, ‘feminizmi destekleyen konuşmalar yapan iki bayanın liderliğindeki bir Toplumsal Demokrat hükümetin bu kararı vermesi akıl almaz” sözleriyle devam etti.

Kakabaveh, ülkede gerçekleştirilecek bir sonraki seçimlerde Toplumsal Demokratları boykot etmeye çağırdı.

‘ONLARA VERİLEN OY ERDOĞAN’A VERİLMİŞTİR’

İsveçli vekil, “Bunu aslında daha evvel söylemiştim lakin Toplumsal Demokratlara verilen bir oy, Erdoğan’a verilen bir oydur. Ülkedeki her Kürt vatandaştan bunu yapmamalarını isteyeceğim. Bir şey söyledikten sonra tam karşıtını yapan bir partiye oy verilmemelidir.” dedi.

Kakabaveh’in, daha evvel, terör örgütü PKK/YPG/PYD’ye takviye olunması karşılığında İsveç hükümetinin düşmesini engellemek için oy verdiği ortaya çıkmıştı. Türkiye ile İsveç ortasında varılan mutabakata nazaran ise, İsveç hükümeti PKK/YPG/PYD’nin terör örgütü olduğunun altını çizerken, takviye olunmayacağını taahhüt etmişti.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.