Aşure nasıl yapılır? Tam ölçülü nefis aşure materyalleri, aşure tanımı

Muharrem ayına girilmesiyle birlikte konutlarda rahmetin simgesi olarak kabul edilen aşure tanımı ile ilgili aramalar arttı. Aşure tanımı nasıl yapılır? İşte nefis aşure imali…

AŞURE GÜNÜ NE VAKİT 2022?

Muharremin onuncu gününe denk gelen Aşure Günü bu yıl 8 Ağustos 2022 Pazartesi gününe denk geliyor.

AŞURE NEDİR?

Aşure (aşura), kamerî takvime nazaran muharrem ayının onuncu günüdür. Bu günde tutulması tavsiye edilen oruca “Aşure orucu” denir.

Âşûrâyı on sayısı ile ilgili olan aşr ve âşir yahut develerin güdülmesiyle ilgili ışr kökünden türemiş Arapça bir söz kabul edenler olduğu üzere, bu lisanda “fâûlâ” vezninin bulunmadığını ileri sürerek İbrânîce’den geldiğini söyleyenler de vardır. Ancak âlimlerin birçok bu görüşe katılmamakta, sözün Arapça asıllı olduğunu benimsemektedirler.

Tüm Sâmî dinlerde özel bir yere sahip görünen aşûre günü, Câhiliye Araplarınca da kıymetli sayılmıştır. Hatta Resûl-i Ekrem’in de Peygamberlik öncesi ve sonrası periyotta bir mühlet bu günde oruç tuttuğuna dair rivayetlere de rastlanır. Medine periyodunda bu orucu Müslümanlara tavsiye ettiği bilinen bir konudur. (Buhârî, “Savm”, 69; Müslim, “Sıyâm”, 134; Tirmizî, “Savm”, 50; Müsned, VI, 29-30)

AŞURE GÜNÜNDE HANGİ OLAYLAR MEYDANA GELDİ?

Sağlam evraklara dayanmamakla birlikte bugünde gerçekleştiğine inanılan birtakım olaylar bulunmaktadır. Hz. Mûsâ ve İsrâiloğullarının Firavun’un zulmünden kurtulmaları, Hz. Nûh’un (a.s.) gemisinin Cudi dağına oturması, Hz. Âdem’in (a.s.) tövbesinin kabul edilmesi, Hz. Yûnus’un (a.s.) balığın karnından çıkarılması, Hz. Mûsâ ve Hz. İsa’nın (a.s.) doğumları, inanışa nazaran aşûre gününde gerçekleşmiştir. Hz. Peygamber, “Biz Mûsâ’ya sizden daha lâyıkız.” (Müslim, “Sıyâm”, 202; İbn Mâce, “Sıyâm”, 31) diyerek Musevilerin aşûre günü tuttukları orucu, bir gün öncesi yahut sonrasıyla tutmayı tavsiye etmiştir.

Hz. Hüseyin’in Kerbelâ’da şehit edilmesi de muharremin onuncu günü gerçekleştiği için, aşûre günü tıpkı vakitte, İslâm tarihinde son derece acı, acıklı ve üzücü bir olayı hatırlatma özelliği de taşımaktadır. Bu sebeple Şiîler, aşûre gününü Hz. Hüseyin’in intikamını alma kelamını tazeledikleri bir matem günü kabul ederler; hatta dövünerek ve kendilerine azap yaparak bu oruca başlarlar. Gerek bu uygulama gerekse bu uygulamaya karşılık Emevîlerin bu günün bir bayram sevinci ile kutlanmasını sağlama istikametindeki çabaları temelde siyasal bakış ve görüş farklılığı ile ilgilidir.

MUHARREM AYI’NIN EHEMMİYETİ NEDİR?

AŞURE TARİFİ

Aşure Malzemeleri

500 gram aşurelik buğday

3 litre su

100 gram nohut

100 gram kuru fasulye

100 gram kuru incir

100 gram kuru kayısı

800 gram şeker

3 diş karanfil

Süslemek için:

150 gram fındık

150 gram ceviz

100 gram kuş üzümü

100 gram nar tanesi

10 gram tarçın

TATLI TANIMLARI İÇİN TIKLAYIN

Aşure’nin Yapılışı

Buğday, nohut ve kuru fasulyeyi bir gece evvelden farklı ayrı suda bekletin.

Buğdayı 3 litre suya ekleyerek boza kıvamı alacak biçimde ve güzelce yumuşayıp dağılana kadar haşlayın. Gerekirse su eklenerek kıvamı tutturun.

Nohut ve kuru fasulyeyi farklı başka haşlayıp yeterlice pişirin. Kabukları çıkarsa ayırın ve atın.

Kuru kayısı ve kuru inciri küp küp doğrayın.

Ayrı farklı 5’er dakika haşlayıp süzün. Haşlama suyu aşurenin rengini koyulaştıracağından tencereye eklemeyin.

Bu noktaya kadar haşladığınız gereçleri birleştirip pişirin.

Karanfil ekleyin.

Koyuluğu boza kıvamına gelene kadar su ekleyin.

Son olarak, şeker ekleyin ve karıştırarak pişirin. Şeker eklendikten sonra uzun müddet pişirmek nohut ve kuru fasulye üzere materyallerin sertleşmesine neden olur. Bu nedenle şekeri en son ekleyin.

Tanelerin tabana çökmemesi için aşureyi kaselere doldurmadan evvel ılınmasını bekleyin.

Ilık aşureyi kaselere koyup üzerini süsleyerek servis edin. Afiyet olsun…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.