Bakan Nebati: ‘Dövizle işiniz yok, TL ile iş yapın diyoruz’

BDDK’nin son kararı sonrasında şirketlerin Kur Muhafazalı Mevduata yönelebilecekleri, ya da ellerindeki Dövizle ithalata tartı verip dış ticaret açığını artıracakları üzere tenkitler konusunda Bloomberg’in sorularını yanıtlayan Nebati, “Etkisini gördük. Burada firma sayısından ve belirlenen sayıdan çok tesiri ve verdiği bildiri değerli. Biz, piyasada ne oluyor ne bitiyor herşeyin farkındayız ve diyoruz ki, paralarını alıp gidip bu parayla döviz alma” diye konuştu.

Nebati, uygulamanın müddetiyle ilgili gayeleri konusunda da “Aldığımız bütün kararlar daimi kararlar değil. Hepsi süreksiz. Dövizle işiniz yok, TL ile iş yapın diyoruz” dedi.

Bakan “Kayseri’de cuma günü adımlarımızı attık, atmaya da devam edeceğiz dedik, sonra da 5’ten sonra o açıklamayı yaptık” diye konuştu.

“HEPSİ BOŞ DEDİKODU”

Nebati, enflasyona endeksli tahvil konusunda şu an için yeni bir adım planlamadıklarını da söz etti.

Bakan Nebati, son devirde kendisinin de dahil edildiği kabine revizyonu argümanları ve iktisat idaresinde fikir ayrılıkları yaşandığı tezlerinin anımsatılması üzerine de argümanları esprili lisanla yalanlarken, “Yok danışmanlarla arbede etmişim, yok oburuyla aksi düşmüşüm hepsi boş dedikodu”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.