Başvuru yaptılar sırada imza var

Beyza Coşkun – Sırasıyla Vatan Partisi Genel Başkanı Doğu Perinçek, ATA İttifakı’nın Cumhurbaşkanı Adayı Sinan Oğan, Memleket Partisi Genel Başkanı Muharrem İnce, Yeniden Refah Partisi Genel Başkanı Fatih Erbakan ve Türkiye İttifakı’nın adayı Ahmet Özal, YSK’ya gelerek adaylık başvurularını yaptılar.

İnce, başvurusunun ardından yaptığı açıklamada, “Biz bu seçimi alacağız. Bugün oy oranımız 19-20’lerde, bunu herkes biliyor. Kampanya süresince bazı adaylar oyunu arttırır, bazıları düşürür. Biz bu kampanyayı 30’un üzerinde oy ile tamamlayacağız. Seçim, ikinci tura kalacak. İkinci turda da yüzde 60’ın üzerinde cumhurbaşkanı seçileceğim” iddiasında bulundu.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın adaylığı ile ilgili YSK’ya itiraz başvurusu yapacaklarını da söyleyen İnce, “Anayasamıza göre aday olamaz. Altılı Masa bu itirazı yapamıyor. Anayasa’ya aykırı olduğunu bile bile kabul ediyorlar. Bu itirazımızı de günü geldiğinde YSK’ya yapacağız” dedi.

‘İkinci turda olacağız’

Doğu Perinçek açıklamasında, ikinci tura kalacak adayın kendisi olacağını söylerken, ATA İttifakı’nın adayı Sinan Oğan YSK’ya Zafer Partisi Genel Başkanı Ümit Özdağ ile birlikte geldi. Oğan, “Aday olduk çünkü Türkiye’nin HDP ile HÜDA-PAR arasında sıkıştırılmasına, Türk milliyetçileri ve Atatürkçüler olarak razı olamazdık” dedi. 100 bin imzayı hızla toplayarak, sahaya inmek istediklerini söyleyen Oğan, “İkinci turda iddialı bir aday olarak sahada olacağız” ifadelerini kullandı.

8. Cumhurbaşkanı Turgut Özal’ın oğlu TEK Parti Genel Başkanı Ahmet Özal da Türkiye İttifakı’nın adayı olarak başvurusunu yaptı. Öte yandan Adalet Birlik Partisi Genel Başkanı İrfan Uzun ile Kırıkkale Üniversitesi Bilgisayar Mühendisliği Bölümü Öğretim Üyesi Doç. Dr. Halil Murat Ünver de cumhurbaşkanı adaylığı için YSK’ya başvuruda bulundu.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir