Belçika’da çok sıcaklar nedeniyle turuncu alarm verildi

Belçika’da çok hava sıcaklıkları nedeniyle turuncu alarma geçildi. Bir haftadır devam eden sıcak hava dalgası nedeniyle Salı günü hava sıcaklıklarının 40 dereceye ulaşması bekleniyor.

Yağmurlu ve kapalı havasıyla bilinen Belçika son yılların en kurak devirlerinden birini yaşarken, çok hava sıcaklıkları nedeniyle turuncu alarma geçildi.

Düşük yağış oranları ve mevsim normallerinin üzerinde seyreden sıcak havaların akabinde ülkede çöl sıcaklarının yaşanacağı bildirildi.

İtfaiye ve sıhhat takımları hazır hale getirilen ülkede, vatandaşlara mecburî olmadıkça dışarıya çıkmamalı konusunda uyarısı yapıldı.

Hafta başında bu yana sıcaklıklar 30 derecenin üzerinde seyrederken, bilhassa Fransa hududuna yakın kimi bölgelerde yarın hava sıcaklığının 40 dereceye ulaşması bekleniyor.

AŞIRI YAĞIŞ UYARISI

Kraliyet Meteoroloji Enstitüsü tarafından yapılan ikazlar sonrasında bilhassa çarşamba günü yaşanacak hava sıcaklığı azalması ile birlikte çok yağış uyarısı yapıldı.

Öte yandan geçtiğimiz sene Almanya hududunda bulunan Liege kenti ve etrafında 3 gün boyunca tesirli olan yağışlar nedeniyle yaşanan sel felaketinde 40’dan fazla kişi hayatını kaybetmişti.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.