Beş Uzman Yapay Zekanın İnsanlar Kadar Zeki Olup Olamayacağını Açıkladı!

Yapay zeka son yıllarda büyük bir ilerleme kaydetti ve 100 milyar dolarlık bir endüstriye dönüştü. Beş uzman bu hızlı gelişimin sonucunda yapay zekanın AGI’ye yani yapay genel zekaya dönüşümünün gerçekleşip, gerçekleşmeyeceğinin cevabını verdi. Detaylar için buyurun…?

Kaynak: https://www.science.com/five-experts-…

Yapay zeka son yıllarda büyük bir ilerleme kaydetti ve 100 milyar dolarlık bir endüstriye dönüştü.

Bu modeller bir insanın yapabileceğinin çoğunu, insandan daha iyi yapabilir. Bizi gelişmiş strateji oyunlarında yenebilir, inanılmaz sanat eserleri üretebilir, kanseri teşhis edebilir ve müzik besteleyebilirler.

Yapay zeka son derece akıllı görünüyor ancak insan kadar gelişmiş bir zihne sahip olabilir mi? Bunun için yapay genel zeka(AGI) terimi kullanılıyor.

AGI’yi yapay zekanın insan benzeri genelleştirilmiş bilişsel yetenekler edindiği nokta olarak düşünebilirsiniz. Başka bir deyişle, yapay zekanın bir insanın yapabileceği herhangi bir entelektüel görevin üstesinden gelebileceği nokta. Beş uzman yapay zekanın AGI’ye yani yapay genel zekaya dönüşümünün gerçekleşip, gerçekleşmeyeceğinin cevabını verdi.

Yapay zeka ve teknoloji felsefesi üzerinde çalışan Paul Furmosa: “AI, birçok görevde insan zekasını zaten aştı. Go, satranç, StarCraft ve Diplomacy gibi strateji oyunlarında bizi yenebilir, birçok dil performansı ölçütünde bizden daha iyi performans gösterebilir ve makaleler yazabilir.”

‘Yeterince uzun bir zaman ölçeği göz önüne alındığında, AI’nın AGI veya ‘insan düzeyinde zeka’ elde etmesi muhtemel görünüyor. Yani, insanların sahip olduğu birbirine bağlı zeka alanlarında yeterince yeterlilik kazanmış olacak. Yapay zekanın yükselişi, bilinç olmadan zekaya sahip olabileceğimizi gösteriyor. Yarattığımız yapay zekalar asla bilince sahip olmayabilir, ancak giderek daha fazla akıllı şeyler yapabilir. Bazı durumlarda, bunları zaten bizden ötede bir seviyede yapıyorlar, bu da muhtemelen devam edecek bir eğilim.’

Hesaplamalı Nörobilim ve Biyomedikal Mühendisliği alanın çalışan Christina Maher: “Yapay zeka insan zekasına ulaşacak, ancak yakın zamanda olmayabilir. İnsan düzeyinde zeka, akıl yürütmemize, sorunları çözmemize ve karar vermemize olanak tanır. Uyum, sosyal zeka ve deneyimden öğrenme dahil olmak üzere birçok bilişsel yetenek gerektirir.”

‘Çocukluk dönemi boyunca eleştirel akıl yürütmeyi ve duygusal düzenlemeyi öğreniriz ve çevremizdeki dünyayla etkileşime girerken ve deneyimlerken ‘duygularımızı’ geliştiririz. AI henüz bu yetenekleri edinmedi. Ancak insanlar bu özellikleri öğrenebilirse, AI da öğrenebilir. Bu tür özellikleri geliştirmek için yapay zeka modellerinin nasıl oluşturulması, eğitilmesi ve etkileşime girmesi gerektiğini hala keşfediyoruz. Gerçekten, büyük soru AI’nın insan düzeyinde zekaya ulaşıp ulaşmayacağı değil, ne zaman ve nasıl elde edeceği.’

Seyedali Mirjalili, Yapay Zeka ve Sürü Zekası alanında çalışıyor. O da yapay zekanın insan zekasını geçebileceğine inanıyor.

‘Geçmiş, görmezden gelemeyeceğimiz içgörüler sunar. Pek çok insan, bilgisayar oyunları oynama, görüntü tanıma ve içerik oluşturma gibi görevlerin yalnızca insanlar tarafından yapılabileceğine inanıyordu ancak teknolojik ilerleme aksini kanıtladı. Bugün, yapay zeka algoritmalarının hızlı ilerlemesi, bol miktarda veri ve hesaplama kaynağı ile birlikte, daha önce hayal bile edilemeyen bir zeka ve otomasyon düzeyine yol açtı. Daha genişletilmiş bir yapay zekaya sahip olmak bir olasılık değil, kesinliği olan bir durum.’

Dana Rezazadegan(Yapay Zeka ve Veri Bilimi), yapay zekanın birçok yönden insanlar kadar akıllı olacağını ancak tam olarak ne kadar akıllı olacağına büyük ölçüde kuantum hesaplamadaki gelişmelerin karar vereceğini söylüyor.

‘Kuantum hesaplamasının ortaya çıkışı yapay zekanın yeteneklerini dönüştürecek. Sürekli öğrenmenin gelişmiş bir versiyonuna sahip olmak, belirli bir noktadan sonra insan girdisi olmadan kendilerini geliştirebilecek AI sistemlerine yol açacak. Kuantum bilgisayarlarda çalışan AI algoritmalarının, bildiğimiz şekliyle insan zekasının her yönüyle eşleşmeseler bile, genelleştirilmiş insan zekasına benzer bir şeye ulaşma şansı yüksek.’

Marcel Scharth(Makine Öğrenimi ve Yapay Zeka Hizalaması), ne zaman gerçekleşeceği kesin olarak bilinmese de bir gün AI’nin AGI’ye dönüşeceğini dile getiriyor.

‘AGI geliştirilirse, insan düzeyinde zekayı aşması kaçınılmaz görünüyor. Makinelerin, insan benzeri problem çözme yeteneklerine ulaşmak için gerekli hesaplamaları gerçekleştiremediğine inanmamız için temel bir neden yok. Yapay zekanın insanlara göre daha iyi hız ve hafıza kapasitesi, daha az fiziksel kısıtlama ve daha rasyonellik gibi belirgin avantajları var. Hesaplama gücü arttıkça, AI sistemleri insan beyninin hesaplama kapasitesini aşacak. Birincil zorluğumuz, zekanın kendisini ve AGI’nin nasıl oluşturulacağına dair bilgiyi daha iyi anlamak.’

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir