Biden’ın ‘Türkiye’ye F-16’ları vermeliyiz’ çıkışını hazmedemediler: Adeta şok olduk

Dünya devleri, NATO Önderler Zirvesi’nde! İşte kıymetli anlar…

ABD Lideri Joe Biden, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile yaptığı görüşme sonrası, Türkiye’ye F-16 satışına sıcak baktığını ve Kongre’de onaylanması için Washington’a iner inmez çalışma yapacağını söyledi:

“Türkiye’ye F-16’ları satmamız gerekiyor. Varolanları da modernize etmemiz gerekiyor. Bunu yapmamak çıkarlarımıza ters. Biz onlara F-16 satmalıyız. Bu hususta Kongre’den onay alabileceğimizi düşünüyorum.”

BİDEN’IN AÇIKLAMALARI YUNAN LOBİSİNİ RAHATSIZ ETTİ

Yunan lobisinin değerli figürlerinden olan ABD Temsilciler Meclisi üyeleri Gus Bilirakis ve Nicole Malliotakis, Biden’ın kelamlarına yazılı açıklamayla cevap verdi.

“F-16’LARIN VERİLMESİNİ DESTEKLEDİĞİNİZİ DUYMAK ŞOK EDİCİ”

Yapılan açıklamada, “Geçen ay Washington’a gelen Yunanistan Başbakanı Miçotakis’in ziyaretinde Türkiye’nin akınlarından direkt tasa ettiğini söylemesinden sonra Lider Biden’ın Türkiye’ye F-16 savaş uçağı ve çağdaşlaştırma kiti satılmasını desteklediğini duymak şok edici oldu” denildi.

Senatörler açıklamada, bu türlü bir satışa karşı olduklarını ve Temsilciler Meclisi Dış Alakalar Komitesi’nde de buna karşı olduklarını lisana getireceklerini belirtti.

TÜRKİYE ALEYHİNE ÇALIŞIYOR

Gus Bilirakis isimli milletvekili, daha evvel de Türkiye’ye F-16 ve F-35 savaş uçaklarının verilmemesi için lobi çalışmalarına katılmış, Dışişleri Bakanı Antony Blinken ve Savunma Bakanı Lloyd Austin’e hitaben gönderilen ve “Türkiye’nin yeni F-16’lar ve modernizasyon kitleri talebini reddetmenizi ve Erdoğan rejimini sorumlu tutmak için derhal harekete geçmenizi şiddetle tavsiye ediyoruz” tabirlerinin yer aldığı mektubun Kongre üyelerine ulaşmasına öncülük etmişti.

KAYNAK: HABER7

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.