Cobot’lar üretimi kolaylaştırıyor

Otomotiv ve yan sanayi sektöründe üretim maliyeti her geçen gün daha da artıyor. Cobot’lar otomotiv ve OEM sektöründe yaygınlaşıyor.

İSTANBUL (İGFA) – Üretim maliyetlerindeki artış nedeniyle oluşan kriz ortamında, kesintisiz ve esnek üretime devam etmek isteyen otomotiv ve OEM sektörü, daha önce konvansiyonel otomasyon çözümleri ve robotlarla dönüşüm gerçekleştiremedikleri iş istasyonlarında cobot kullanımına yöneldi.

Kullanım kolaylığı ve kompak yapısı nedeniyle cobot’lar üretim sürecinin her aşamasına engtegre olabiliyor.

Universal Robots’un mucidi olduğu ve endüstrinin her alanında kullanılan cobot’lar, otomotiv ve OEM’lerin geleceğinde de söz sahibi olmaya başladı.

Universal Robots Türkiye ve MEA Ülke Müdürü Kandan Özgür Gök, insanlarla robotların yan yana çalışacağı bir dünyaya doğru ilerlendiğini belirterek, tüm sektörlerde olduğu gibi OEM ve otomotiv sanayinde de cobot kullanımının yaygınlaştığını söyledi. Cobot’ların elektrikli araçların proseslerine kalite kontrol, montaj vb. kolaylıkla uyumlandığını anlatan Gök, “Üretim teknolojisindeki değişimler ve gidilen yolda cobot teknolojinin daha da anlam kazanacağını gözlemliyoruz. Cobot’lar düşük enerji, esnek ve kompak kullanımı ile üretimin her aşamasına katılabiliyor” dedi. Gelişen dünyada yenilikleri yakalamak ve esnek şekilde çalışmanın cobot’larla daha kolay hale geldiğini anlatan Gök, “Bu yeniliklerin takip edilmemesi, uygulanmaması halinde kaliteli, esnek ve sürdürülebilir üretim mümkün değil” şeklinde değerlendirmede bulundu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.