Dar gelirli için konut yapılacaktı… AKP’li belediye satmaya başladı

Denizli’de 24 yıl evvel devrin CHP’li Denizli Belediye Lideri Ali Marım tarafından dar gelirliler için toplu konut alanı olması hedefiyle satın alınan 33 parsel için belediyenin AKP’ye geçmesinden sonra satış kararı alındı.

AKP’li Denizli Büyükşehir Belediyesi, devrin CHP’li belediye lideri tarafından dar gelirli vatandaşlara toplu konut yapılması maksadıyla aldığı arsayı satışa çıkardı.

‘DAR GELİRLİYE KONUT YAPILACAKTI’

Denizli’nin en kıymetli konut alanı içinde yer alan parselin öyküsü 24 yıl evvel başladı.

Dönemin CHP’li Belediye Lideri Ali Marım, ‘Gecekondu Tedbire Bölgesi’ olan alanda Ulusal Emlak Müdürlüğü’ne ilişkin 2 milyon metrekarelik arsa satın aldı.

Yapılan protokolde yerin satılamayacağı, ticari alana çevrilemeyeceği ve hedefi dışında kullanılamayacağı kaidesi konuldu.

Buna rağmen tapuya şerh konulmadı. Alanın bir kısmında dar gelirliler için Umut konutları yapıldı. Kalan 450 bin metrekarelik arsa uzun mühlet boş durumda bekledi.

‘PARSELLERE BÖLÜNDÜ, 5 KATTAN 15 KATA ÇIKARILDI’

Denizli’de konut alanı için arsa konusunda dert olduğunu savunan AKP’li Denizli Büyükşehir Belediyesi, corona salgını devrinde yaptığı meclis toplantılarında alanın 370 bin metrekarelik kısmını 33 farklı parsele ayırdı.

Merkezefendi İlçesi’ne bağlı Çakmak Mahallesi’nde yer alan emlakın 5 kat olan imar durumu da 15 kata çıkarıldı.

Temmuz ayındaki belediye meclisi toplantısında CHP ve UYGUN Partili 19 üyenin ret oyuna karşılık AKP ve MHP’nin 38 oyuyla parsellerin satışına karar verildi.

‘3 PARSEL SATIŞA ÇIKTI’

Tartışmalı parsellerin üçü dün satışa çıkarıldı. İhale büyükşehir belediye encümeni tarafından gerçekleşti. Encümene Denizli Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri Mustafa Ünal başkanlık yaptı.

Kapalı teklif, artırma adabıyla yapılan ihaleye tek bir alıcı katıldı. 13 bin 85 metrekare büyüklüğünde ve iddiası bedeli 78,5 milyon lira olan parsel için alıcı 85 milyon lira teklif verdi. 11 bin 982 metrekare olan ve iddiası bedeli 71 milyon 896 bin lira olan parsel için ise alıcı 72 milyon 495 bin lira teklif verdi.

12 bin 536 metrekare olan ve iddiası bedeli 75 milyon 217 bin lira olan parsel için alıcının verdiği teklifte maddi kusura rastlandığı için geçersiz sayıldı.

‘İHALE TAMAMLANMADI YENİ TEKLİFLER DE ALINACAK’

Teklif verilen iki parsel için bundan sonraki süreçte encümen kurulu karar verecek.

Tekliflerin kâfi görülmemesi durumunda 15 gün içinde açık artırma yapacak.

Teklif verilmeyen üçüncü parsel için ise açık artırma gerçekleştirilecek. Verilen tekliflerin kâfi görülmesi durumunda Büyükşehir Belediye Lideri Osman Zolan’n satış için onayı beklenecek.

Diğer yandan arsa üzerindeki şerhin Marım’dan sonra başkanlık yapan DYP’li Ali Aygören devrinde kaldırıldığı öğrenildi.

1999-2005 yılları ortasında Toplu Konut Yönetimi ve Arsa Ofisi Genel Müdürlüğünden görüş alınarak şerhin kaldırıldığı kaydedildi.

‘MİMARLAR ODASI: YARGI KARARINI BEKLEYİN’

Satış onayının çıktığı meclis kararını yargıya taşıyan Denizli Mimarlar Odası, büyükşehir belediyesine davette bulunarak satışın durdurulmasını istedi. Oda Lideri Hasret Kabel yazılı bir açıklama yaparak, “Açılan davada yürütmeyi durdurma konusunda bir karar verilinceye kadar satış süreçlerinin durdurulması için büyükşehir belediyesine yazılı başvurduk” diye konuştu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.