‘Demir Yumruk’ta kirli tezgah: Şirket sahibi evsiz çıktı!

Ankara Emniyet Müdürlüğü Mali Hatalarla Uğraş Şubesi grupları, 10 aylık teknik ve fiziki takip sonucu demir- çelik kesiminde faaliyet gösteren 3 farklı hata örgütüne yönelik ‘Demir Yumruk’ operasyonu düzenledi.

Ankara merkezli 29 vilayette, 105 milyar TL’lik geçersiz faturayla kamuyu 25 milyar ziyana uğratan şirketlere yönelik operasyonda, ortalarında Erol Eşrefoğlu’nun (Evcil) da bulunduğu 323 kuşkulu gözaltına alındı.

Suç örtülerinin, demir- çelik piyasasını manipüle ederek fiyat istikrarını bozdukları, bölümdeki başka firmaları devre dışı bırakarak monopol olmaya çalıştıkları, uydurma fatura düzenleyerek 3’üncü bireyler üzerinden kurdukları paravan şirketler aracılığıyla haksız kar sağladıkları belirlendi.

İFADEMİ VERDİM, GERİ GİDİYORUM

Gözaltına alınan şüphelilerden Mustafa G., savcılık tabirinin akabinde hür bırakıldı.

Mustafa G., tanımadığı bireylerle para karşılığı kimlik bilgilerini paylaştığını belirterek şunları söyledi:

“İzmir’de fuarda gezerken yanıma tanımadığım arkadaşlar geldi. Benim üzerime şirket açacaklarını söyleyerek bin lira para teklif ettiler. Ben de sokaklarda kaldığım için kabul ettim. ‘2 ay sonra şirket kapanacak’ demişlerdi. Fakat ben 2 ay sonra bunlara ulaşamadım. Mağdur oldum. Ankara’da üzerime şirket açılmış. Ben 2 ay sonra vergi dairesine gittim, vergi dairesinde şirket açıldığını öğrendim. Vergi şifremi değiştirdim. 2 sene sonra kuşkulu olarak gözaltına alındım, mağdurum. Tabirimi verdim, geri gidiyordum. Şirketi kapattırmak için Ankara’ya geldim. Şirketi kapatamadım” dedi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.