Dengbej Şakiro Bakırköy’de anıldı

Halkların Demokratik Kongresi (HDK), Halkların Demokratik Partisi (HDP), Mezopotamya Kültür Merkezi (MKM) ve Gölge Kültür Sanat Merkezi (GKSM), Dengbêj Şakiro’nun vefat yıl dönümüne anma aktifliği düzenledi.

Mezopotamya Ajansı’nın haberine nazaran, İstanbul’un Bakırköy ilçesindeki Cem Karaca Kültür Merkezi’nde yapılan aktifliği sanatçı İhtilal Demir sundu. Anma gecesine HDP Eş Genel Lideri Pervin Buldan, muharrir Murathan Mungan, Dengbêj Şakiro’nun ailesinden Teyfik Deniz, Şakiro’nun dengbêj arkadaşları Kazo, Zahiro, Xenî, Mihemede Beyro’nun da ortalarında olduğu yüzlerce kişi katıldı.

Gecede birinci konuşmayı yapan müellif Murathan Mungan, “Vicdan kaybının, adalet kaybının, hakkaniyet kaybının ve vefa kaybının çokça yitirilmiş olduğu bu devirde, kadir bilmek kıymetli. Kaygın bu derece yaşandığı bu periyotta bu türlü bir gece düzenleyenlere teşekkür ediyorum. Dengbej geleneğini ananları kutluyorum” dedi. Cezaevindeki tutukluları değinen Mungan, “Mevcut iktidarın zindanlarda rehin tuttuğu arkadaşlarıma selam ediyorum” diye konuştu.

Anma gecesinde daha sonra GKSM’nin tiyatro grubu Şakiro’yu perde gerisinde canlandırarak, Şakiro’nun söylediği “Kekê Xiyasedîn” kılamını seslendirdi.

Sanatçı ve müellif Ömer Güneş, İbrahim Şahin, Hozan Maruf, Hozan Şemdin ve Ciwan Haco da anmaya bildiri gönderdi.

Şakiro’nun dengbej arkadaşları, Dengbêj Kazo, Dengbêj Zahiro, Dengbêj Xenî, Dengbêj Mihemedê Beyro, Şakiro’yla tanışmalarını ve onunla yaşadıkları anıları anlattı. Dengbêjler, daha sonra kılamlar seslendirdi.

Şakiro’nun hayatıyla ilgili sinevizyon gösterimi akabinde Şakiro’nun kardeşi Teyfik Deniz, halkın Şakiro’yu kendisinden daha âlâ tanıdığını söyledi. Şakiro’nun herkes taraftan tanındığını ve sevildiğini belirten Deniz, daha sonra Şakiro ismine bestelediği kılamı seslendirdi.

Anma gecesinin sonunda Dengbêj divanı kuruldu. Divanda, Dengbêj Salihê Qubînî, Dengbêj İkram, Dengbêj Eylül Nazlıer, Dengbêj Erhan Kaya, Kürtler tarafından bilinen ve dinlenen kılamları seslendirdi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.