Endüstricinin elektrik fazlası fiyatsız dağıtılacak

EPDK’nın, buna imkan vermesi için Lisansız Elektrik Üretim Yönetmeliği’nde değişikliğe hazırlandığı öğrenildi. Kelam konusu yönetmelik düzenlemeye girdiğinde endüstricinin kapasite fazlası elektriği fiyatsız olarak sisteme dahil olacak ve böylelikle elektrik ünite fiyatlarında da aşağı taraflı bir hareket olacak.

EPDK SUİSTİMAL TESPİT ETTİ

EPDK, 12 Mayıs 2019 tarihinde yayımladığı yönetmelikle endüstricinin kendi elektrik tüketimini yerinde karşılayabilmesi için lisanssız güç üretimi hakkı getirmişti. Böylelikle endüstrici aylık tüketimini bildirimde bulunarak bunun 2 katına kadar lisanssız elektrik üretim hakkı elde etti. Tüketimin birinci kısmını kendine kullanan endüstrici, ikinci kısmını ise sisteme satarak bedelini alıyordu. EPDK yaptığı tespitlerde eski düzenlemenin suistimal edildiğini tespit etti. Birtakım sanayicilerin hayvancılık, sulama ya da öbür bir tesis kurduğu lakin bu alanlarda üretim yapmayarak sadece elektrik ürettiği belirlendi.

Yani bir tesisin tüketimi 5 kilowatt iken 1.000 kilowattlik tesis kurduğu, imtiyazlı olarak elde ettiği hakla ürettiği 995 kilowattı sisteme satarak haksız çıkar elde ettiği ileri sürüldü. EPDK bunun önüne geçmek için beyanı değil, sayaçtaki tüketimi temel alacak. Endüstricinin gerçek tüketimi mahsuplaşılacak, bunun bir katı kadar sisteme satmasına müsaade verilecek, kalan kısım ise fiyatsız olarak abonelere dağıtılacak. Mayıs 2019’dan yönetmeliğin yürürlüğe girdiği tarihe kadar olan ödemeler sanayiciden geri alınmayacak.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.