Erdoğan, Hollanda Başbakanı Mark Rutte ile NATO krizini görüştü

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, cuma namazı sonrası yaptığı açıklamada, Hollanda Başbakanı Mark Rutte ile bir telefon görüşmesi gerçekleştirdiğini duyurmuştu. O görüşmenin ayrıntıları açıklandı.

Edinilen bilgiye nazaran, görüşmede, İsveç ve Finlandiya’nın NATO’ya üyelik talebi başta olmak üzere bölgesel gelişmeler ele alındı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, görüşmede, İsveç ve Finlandiya’nın NATO’ya üyelik müracaatları konusunda Türkiye’nin legal tasaları ve haklı beklentileri bulunduğunu belirtti.

Bu ülkelerin terör örgütü PKK/YPG güdümündeki şahıslarla ve kelamda kuruluşlarla temaslarına ve Avrupa Birliğinin de terör örgütleri listesinde yer alan yapılara verdikleri takviyeye işaret eden Cumhurbaşkanı Erdoğan, bunun İttifak dayanışmasına ve ikili bağların ruhuna karşıt olduğunu vurguladı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Finlandiya ve İsveç’in de üye olmaları halinde bu dayanışma ruhuna uygun olarak kelam konusu terör örgütleriyle tüm bağlarını sona erdirmelerini beklemenin Türkiye’nin en doğal hakkı olduğunu tabir etti.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.