Erdoğan-Zelenski görüşmesi başladı! İşte birinci fotoğraflar

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Ukrayna Devlet Lideri Volodimir Zelenski’nin daveti üzerine Ukrayna’ya gerçekleştireceği resmi ziyaret için saat 09.00 sıralarında Ankara Esenboğa Havalimanı’ndan Polonya’nın Rzeszow Milletlerarası Havalimanı’na hareket etti. Polonya’ya gelen Erdoğan’ı, Varşova Büyükelçisi Cengiz Kamil Fırat karşıladı.

GÖRÜŞME BAŞLADI

Cumhurbaşkanı Erdoğan, akabinde Ukrayna’ya geçti. Erdoğan, Lviv’deki Potoçki Sarayı’nda Ukrayna Devlet Lideri Zelenskiy ile bir ortaya geldi. İki başkan kameralara poz verdikten sonra, heyetlerin de katılacağı görüşmeye geçti.

HEYETTE KİMLER VAR?

Erdoğan’ın beraberindeki kafilede, Ulusal Savunma Bakanı Hulusi Akar, Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Tarım ve Orman Bakanı Vahit Kirişci, AK Parti Sözcüsü Ömer Çelik, Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın, Bağlantı Lideri Fahrettin Altun, Savunma Sanayii Lideri İsmail Demir ve MİT Lideri Hakan Fidan yer aldı.

ERDOĞAN’IN UKRAYNA PROGRAMI

Rzeszow Memleketler arası Havalimanı’ndan kara yolu ile Ukrayna’nın Lviv kentine geçecek olan Cumhurbaşkanı Erdoğan, Ukrayna Cumhurbaşkanı Zelenski ile ikili görüşme gerçekleştirecek. Görüşmelerde stratejik paydaşlık seviyesindeki Türkiye-Ukrayna münasebetleri pahalandırılacak. Ayrıyeten Erdoğan, Zelenski ve Birleşmiş Milletler (BM) Genel Sekreteri Antonio Guterres’in iştirakiyle 3’lü görüşme yapılacak. Ukrayna tahılının dünya pazarlarına ihracı gayesiyle kurulan sistemin faaliyetlerinin artırılarak sürdürülmesi, Ukrayna-Rusya savaşının diplomatik yollarla sona erdirilebilmesi ile ilgili mevzular ele alınacak. Erdoğan, Zelenski ve Guterres ile gerçekleştireceği ortak basın toplantısının akabinde, İstanbul’a hareket edecek.

KAYNAK: İHA

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.