Erdoğan’dan 5 buçuk milyon kişiye müjde: 2 bin lira ve altındaki icra borçları siliniyor

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın konuşmasından satır başları şöyle; 30 Ağustos Zafer Bayramı’nda Ankara’da bir dizi program gerçekleştirdik. Milli Mücadele kahramanlarımızın yakınlarıyla da bir araya geldik. Bir kez daha son dönemde ülkemize yönelik tacizleri ve terbiyesizliğini artıran Yunanistan ile ilgili şunu hatırlatmak istiyorum. Yunanistan ne siyasi, ne ekonomik, ne askeri bakımdan bizim dengimiz olmadığı için muhatabımız da değildir.

Gece gündüz demeden böylesine yoğun bir programla koşturmamızın tek sebebi Türkiye ve Türk milleti olarak tarihi fırsatı üst düzey kullanabilmektir. Türkiye güçlü olmak mecburiyetindedir. Her fırsatta altını çizerek tekrar ettiğimiz gibi Türkiye güçlü olmak, gücünü sürekli artırmak mecburiyetindedir. Aksi takdirde ülkemizi çevremizde sayısız örneğini gördüğümüz felaketlerin içine sürüklemek isteyenlere fırsat vermiş oluruz.

2022 ikinci çeyrek rakamları Türk ekonomisinin yükselişinin devam ettiğini göstermiştir. Salgın döneminde herkes içine kapanırken biz üretim çarklarının dönmeye devam etmesini hedef alan bir yaklaşımla hareket etmiştik. Bizim mandacı iktisatçılar dediğimiz kesim bile artık eski görüşlerinde ısrar edemiyor. Bu yılın ilk çeyreğinde yüzde 7,5 olan büyüme rakamımız ikinci çeyrekte yüzde 7,6 olarak gerçekleşmiştir. En yüksek büyüme kaydeden ikinci ülke konumundayız.

ENFLASYONLA MÜCADELE MESAJI

Avrupa merkezli olarak başlayan enerji krizinin derinleşme kaygısı Türkiye’nin üretim ve ihracat potansiyelini daha da önemli hale getiriyor. Yatırım, istihdam, üretim, ihracat, cari fazlayla büyüme esasına dayanan Türkiye Ekonomi Programına uygun devam ettiğimizin işaretidir. Turizmde de hamdolsun hedeflerin üzerinde bir gerçekleştirmeye doğru gidiyoruz. Ülkemizin enerji ihtiyacını yerli, milli kaynaklardan teminine yönelik çok sayıda projeyi hayata geçiriyoruz. Merkez Bankası rezervlerinden milli gelir hesaplarına kadar benzer olumlu gelişmeleri görmek mümkündür. Türk Lirasına güvenme ve sahip çıkma çağrımız çok önemli karşılık bulmuştur. 239 milyar dolar seviyesine kadar ulaşan yabancı para hesap tutarları geçen ay 212 milyar dolara kadar gerilemiştir. Tüm bu fotoğraf içerisinde enflasyon hala en ciddi sorunumuz olmayı sürdürüyor. Özellikle gelişmiş ülkeler aldıkları tüm önlemlere rağmen henüz enflasyon sorununa çözüm bulabilmiş değiller. İnşallah yılbaşından sonra ülkemizdeki enflasyonun hızlı bir şekilde inişine şahitlik edeceğiz. Önce 40’lı, ardından 30’lu, yıl sonuna doğru 20’li rakamlardaki enflasyonla ülkemizi bu tehdidin gölgesinden çıkarmayı planlıyoruz. Dar ve orta gelir grubu vatandaşlarımıza yönelik destekleyici çalışmaları artırarak devam ettireceğiz. Asgari ücretten emekli ve memur maaşlarını yükseltmeye, sosyal yardım programlarını yeni bir anlayışla genişletmeye kadar pek çok tedbiri hayata geçireceğiz.

Dünkü Resmi Gazete’de yayımlanan orta vadeli program bu mücadelenin yol haritasıdır. Bütçe disiplininden taviz vermeyeceğiz. Orta Vadeli Program sonunda milli gelirimizi 1 trilyon doların üzerine çıkarmayı hedefliyoruz. Orta Vadeli programın ülkemize hayırlı olmasını diliyorum.

PAKİSTAN’DA YAŞANAN SEL FELAKETİ

Türkiye dünyanın neresinde olursa olsun mağdur ve mazlum duruma düşmüş herkesle dayanışma içinde olmayı bir sorumluluk olarak görmektedir. Pakistan Türk devleti ve milleti için dünyadaki ülkelerden bir ülke olmanın ötesinde bir anlama sahiptir. Pakistan halkını ve devletini yanımızda bulduk. Geçtiğimiz günlerde Pakistan’da etkili olan sel felaketi sonrası ortaya çıkan görüntüler 85 milyon olarak hepimizin yüreğini dağlamıştır. Hedefimiz yarısı valiliklerimiz yarısı sivil toplum kuruluşları tarafından temin edilecek toplam 500 bin gıda kolisini Pakistan’a ulaştırmaktır. 

Türkiye’nin son 20 yılında gerçekleştirdiği kalkınma devriminin en iftihar verici sonuçlarından biri sağlıkta yaşanmıştır. Şehir hastanelerimiz salgın döneminde önemi daha iyi anlaşılan benzersiz bir yeniliktir. 14 Mart Tıp Bayramı’nda sağlık çalışanlarımıza tüm sorunlarını çözme sözü verdik. Hizmet veren her sağlık çalışanı ek ödeme alma imkanına kavuşmuştur. Aile hekimlerimizin özlük haklarında da benzer düzenlemeye gittik. Sağlık kalitesinin artırılması için hayata geçirdiğimiz beyaz reformun meyvelerini, 6 bin hekimimizin kamuya dönmek için müracaatıyla almaya başladık.

İCRA BORCU DÜZENLEMESİ

Bugün kamuoyuyla paylaşmak istediğimiz bir başka müjdemiz icra takibine düşmüş dosyası bulunan vatandaşlarımızla ilgilidir. İşçilerimizin, emeklilerimizin, memurlarımızın ücretlerinde önemli iyileştirmeler yaptık.15 Ağustos 2022’den önce icra takibi başlatılmış 2 bin lira ve altındaki alacakların gider gösterilerek vergiden düşürülebilmesini ve tasfiyesini sağlıyoruz. İcra takibine konu yaklaşık 10 milyon dosya ve yaklaşık 5,5 milyon vatandaşımız icra takibinden kurtulmuş olacaktır.

Bir müjdemiz de önümüzdeki hafta başlayacak eğitim öğretim hazırlıklarını yürüten ihtiyaç sahibi ailelerimize olacaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.