Facebook “Haber Kaynağı” isimli özellik artık yok

Facebook “Haber Kaynağı” isimli özellik artık yok

Mark Zuckerberg’in şirketini Meta olarak yeniden adlandırdığını açıklamasından aylar sonra yeni bir değişiklik geldi. Yapılan değişiklik Facebook’un temel ürünlerinin algısını değiştirmeye çalıştığının işareti.

Bir Facebook sözcüsü yaptığı açıklamada, yeni takma adının “insanların Akışlarında gördüğü çeşitli içeriği daha iyi yansıtması” anlamına geldiğini söyledi. Feed özelliğin uygulamada çalışma şeklini değişmeyecek.

Haberlerin kaldırılması, şirketin sosyal ağ uygulaması yerine meta veri tabanına odaklanan bir geleceğe baktığının bir göstergesi.

Şirket vizyonunu değiştirdiği gibi içeriklerinde de değişikliğe gidiyor. Şirket yöneticileri yıllardır haberlerin insanların platformda paylaştıklarının yalnızca “küçük bir yüzdesi” olduğunu savundu.

Facebook yakın zamanda özellikle aşırı sağ kişilerden gelen kutuplaştırıcı içeriğin, akışa hakim olduğu algısına karşı koymaya çalıştı. Öyle ki şirket, siyasi içeriğin o kadar popüler olmadığını iddia eden raporlar yayınladı.

Facebook haber paylaşımı ya da siyasal olayların merkezi olarak görülme imajını değiştirmeye çalışıyor. Bu nedenle de Haber Akışı yerine artık direkt olarak Akış ismini kullanacak. Elbette, yüzeysel bir ad değişikliği bu sorunların hiçbirini çözmez, ancak Facebook’un, yeni bir çağa girdiğine dair iddialarını daha da desteklemesine yardımcı olabilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.