Feleknas Uca: Cegerxwin’in büstünün kaldırtılmasındaki maksat nedir?

HDP Batman Milletvekili Feleknas Uca, Batman Belediyesi kayyımı tarafından kaldırılan Cegerxwin büstü için İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’nun yanıtlaması istemiyle soru önergesi verdi.

Soru önergesinde Uca, “Kürt kültürünün en kıymetli bedellerinden olan şair ve müellif Cegerxwin’in büstünün kaldırtılmasındaki emel nedir?” diye sordu. Soru önergesinde, “Basında yer alan bilgilere nazaran, Batman Belediyesi tarafından 2007 yılında Fatih Mahallesi’nde bulunan Kine Em Parkı’na yerleştirilen Kürt şair ve muharrir Cegerxwîn’in büstü, kayyım tarafından kaldırılmıştır. Batman’daki köyler susuzlukla gayret ederken, kayyım idaresindeki Batman Belediyesi’nin bundan evvelki icraatları da Kürtçe cadde/sokak isimlerini değiştirmek ve Kürtçe tabelaları kaldırtmak olmuştu” sözleri yer aldı.

Soru önergesinde şunlar soruldu:
– Kürt kültürünün en kıymetli bedellerinden olan şair ve muharrir Cegerxwin’in büstünün kaldırtılmasındaki emel nedir?
– Batman’da onlarca altyapı sorunu varken kayyımın Kürtçeyi ve Kürt kültürüne ilişkin kıymetleri ortadan kaldırmaya çalışmakla mesai harcamasını nasıl değerlendirmektesiniz? Kürt kültürü ve lisanına tahammülsüzlüğün nedeni nedir?
– Bu ayrıştırıcı ve tekçi uygulamaları önlemeye yönelik rastgele bir çalışmanız mevcut mudur?
– Şu ana kadar kayyım atanan belediyelerde kaç Kürtçe sokak, cadde, park ismi değiştirilmiştir? (HABER MERKEZİ)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.