Gaziantep’te yanlış hesap: 30 bin lira fazladan verdi

Gaziantep’in Şahinbey ilçesindeki bir döviz ofisine dün saat 17.30 sıralarında gelen müşteri, paket halindeki altınları vererek dolar satın almak istediğini söyledi.

Müşterinin verdiği 6’sı 5 gramlık, 2’si 10 gramlık toplam 50 gramlık altın paketlerini alan döviz ofisi işçisi, altınları 80 gram olarak hesapladı.

30 bin lira fazladan aldı

Personel, yaptığı hesap yanlışından ötürü müşteriye olağanda 2 bin 840 dolar vermesi gerekirken 4 bin 520 dolar verdi.

Yaklaşık 30 bin Türk lirası fazladan para alan müşteri, aldığı parayı birkaç defa saydıktan sonra satış fişini alarak ofisten ayrıldı.

1.680 dolar eksik

Akşam kasadaki parayı hesaplayan döviz ofisi yetkilileri, kasada bin 680 dolar eksik olduğunu fark edince ofisin güvenlik kamerası manzaralarını inceledi.

Güvenlik kamerası kayıtlarından fazla paranın verildiği müşteriyi tespit eden çalışanlar, bin 680 dolar fazla alan vatandaşa parayı geri getirmesi için davet yaptı.

Büronun güvenlik kameralarına da yansıyan o anlarda dövizi alan şahsın parayı birkaç defa saydıktan sonra ofisten ayrıldığı görüldü.

“Hangi müşteriye fazla verildiğini bulduk”

İHA’ya konuşan döviz ofisi yetkilisi Hasan Kocaardıç, “Totalde 30 gram fazladan altın parası veriliyor. Şu anki kura nazaran yaklaşık 30 bin Türk lirası fazladan para veriliyor. Aslında karşıdaki müşterinin bu durumu fark etmesi lazım. Zira karşılığında dolar alıyor. Ortadaki fark küçük bir fark değil. Gün sonunda yaptığımız hesapta açığı fark ettik. Güvenlik kamera imajlarını inceledik. Oradan hangi müşteriye fazla verildiğini bulduk.” sözlerini kullandı.

“Duyarlı birine benziyordu, geri getirecektir”

Fazladan para verilen müşterinin hassas bir bireye benzediğini kelamlarına ekleyen Kocaardıç, “Satış esnasında bağlantı bilgisini almamıştık ancak biz fazla parayı geri getireceğini ümit ediyoruz. Bu durumu daha evvel de birkaç defa yaşamıştık. Sağ olsun hassas müşterilerimiz geri getirmişti. Yani yazık günah az bir para değil, 30 bin Türk lirası. Bu para veren arkadaşın sorumluluğunda. Büyük ihtimal geri getirecektir. Zira hassas bir beşere benziyordu. Burada emek veriyoruz. O satıştan bir 10-20 lira kazanalım derken 30 bin lira kaybımız oldu.” diye konuştu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.