HDP mitingine atakta 10 polisin beraatine onama

İstinaf Mahkemesi, IŞİD’in Diyarbakır’da 5 Haziran 2015’te HDP’nin seçim mitingine dönük atağında “görevi ihmalden” yargılanan 10 polisin beraat kararını onadı. Diyarbakır Bölge Adliye Mahkemesi, IŞİD’in Diyarbakır İstasyon Meydanı’nda 5 Haziran 2015’te 5 kişinin katledildiği, 210 kişinin yaralandığı HDP’nin seçim mitingine dönük hücumunda “görevi ihmalden” yargılanan 10 polisin beraat kararına yapılan itirazı asıldan reddetti. Kabahatten ziyan görenlerin Diyarbakır 14’üncü Asliye Ceza Mahkemesi’nin 10 polis hakkında hatanın yasal ögelerinin oluşmadığı öne sürerek “ihmal suretiyle misyonu berbata kullanma suçu”ndan verdiği beraat kararına karşı İstinaf Mahkemesi’ne itirazda bulundu.

Mezopotamya Ajansı’nın aktardığına nazaran, Diyarbakır 14’üncü Asliye Ceza Mahkemesi’nin sanık polisler Kanbi Apaydın, Kerim Karaboğa Mehmet Ali Cirit, İbrahim Yavuz, Ahmet Toğaçar, Dursun Usta, Fatih Dönmez, Hamdi Yenden, Hüseyin Yıldırım ve Mehmet Yasin Özer hakkında verilen beraat kararının bozulması istemini inceleyen İstinaf Mahkemesi, itirazın 14’üncü Asliye Ceza Mahkemesi’nin tıpkı davadan yargılanan sanık polislerden Mefaret S., Akın D., Ali K. ve Murat D.’ya ise “ihmal suretiyle vazifesi berbata kullanma” cürmünün alt hududu olan 3 ay mahpus cezası verilmesine dayandırıldığını hatırlattı. Bu cezanın daha sonra 2 ay 15 günde ve bu cezanın da kararının açıklanmasının geri bırakıldığını anımsatan İstinaf Mahkemesi, verilen cezaya yapılan itirazla Diyarbakır 9’uncu Ağır Ceza Mahkemesi’nin verilen mahpus cezasının kararını kaldırdığını vurgulayarak, 10 sanığın belgesinin istinaf müracaatının reddine neden bulunmadığından evrakın temelden görüşüldüğünü belirtti.

DOSYA, ANAYASA MAHKEMESİ’NE TAŞINACAK

İstinaf Mahkemesi, kanıtlara, mahkemenin kovuşturma sonuçlarına uygun biçimde oluşan inanç ve takdirine, incelenen evrak içeriğine nazaran, birinci derece mahkemesi beraat kararında yol ve temele ait rastgele bir karşıtlık bulunmadığı nedeniyle itirazları reddetti. İstinaf Mahkemesi, avukatla mahkemede temsil edilen sanık polislerden İbrahim Yavuz’a vekalet fiyatının ödenmesine karar verdi. Mahkeme kararı, oy birliği ile aldı. Mağdur yakınlarının avukatları ise cezayı Anayasa Mahkemesi’ne taşımaya hazırlanıyor.

NE OLMUŞTU?

IŞİD, 5 Haziran 2015’te HDP’nin Diyarbakır İstasyon Meydanı’nda yapacağı mitinge 2 farklı bombalı hücum düzenlemişti. Hücumda 5 kişi hayatını yitirmiş, 210 kişi de yaralanmıştı. Saldırıyı düzenleyen DAİŞ militanı Orhan Gönder’in asker kaçağı olduğu kaldığı otelin kimlik kayıt bilgileriyle ortaya çıkmıştı, polis sistemine düşen bu bilgiye karşın Gönder hakkında rastgele bir süreç yapılmamıştı. Birebir vakitte ailesinin, gönderin akın düzenleyebileceğine dair polise bildirimde de bulunduğu ortaya çıkmıştı.

Tüm bilgilere karşın Gönder, sonraki gün düzenlenen miting alanında 2 bomba bırakmıştı. Bu bombaların bırakılması, etraf güvenliğini sağlayan polis tarafından tespit edilmediği öne sürülmüştü. Bu iki bombanın bırakıldığı alanda, arama tarama faaliyetiyle vazifeli 14 polis hakkında “ihmal suretiyle vazifesi berbata kullanmaktan” Diyarbakır 14’üncü Asliye Ceza Mahkemesi’nde dava açılmıştı. Mahkeme, Kanbi Apaydın, Kerim Karaboğa Mehmet Ali Cirit, İbrahim Yavuz, Ahmet Toğaçar, Dursun Usta, Fatih Dönmez, Hamdi Yenden, Hüseyin Yıldırım ve Mehmet Yasin Özer hakkında beraat kararı vermişti. Mahkeme, Mefaret S., Akın D., Ali K. ve Murat D.’ya ise “ihmal suretiyle vazifesi berbata kullanma” hatasının alt hududu olan 3 ay mahpus cezası vermiş, cezada indirime giderek, 2 ay 15 güne düşürmüştü. Cezanın kararının açıklanmasını da geriye bırakmıştı. Cezaya karşı yapılan itirazı pahalandıran Diyarbakır 9’uncu Ağır Ceza Mahkemesi ise “belediyenin gerekli paklığı yapmadığı için bombaların tespit edilemediğini ve sanık polislerin bir kusurlarının bulunmadığına” karar vererek, verilen ceza kararını kaldırmıştı. (HABER MERKEZİ)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.