Hindistan’ın yeni Cumhurbaşkanı Murmu misyona başladı

Hindistan Parlamentosu’nda milletvekillerin 18 Temmuz’da yaptıkları oylamanın sonuçları açıklandı.

Buna nazaran, “kabile leydisi” olarak anılan 64 yaşındaki Murmu seçim yarışından galip çıktı.

Ülkede eski Cumhurbaşkanı Pratibha Patil’den sonra bu koltuğa oturan ikinci bayan olarak vazife alan Murmu için Yeni Delhi’deki Başkanlık Sarayı’nda merasim düzenlendi. Merasimde yemin eden Murmu vazifesine resmen başladı.

KABİLEYE MENSUP BİRİNCİ CUMHURBAŞKANI

Bugüne kadar BJP’de üst seviye vazifeler alan Murmu, 21 Haziran’da NDA’nın cumhurbaşkanı adayı olarak belirlendi. Murmu, Hindistan’ın bağımsızlığından sonra dünyaya gelip ülkenin en üst kademesindeki koltuğa oturan birinci isim ve bir kabileye mensup birinci cumhurbaşkanı oldu.

Hindistan’da yeni başbakanın ağustos ayında seçilmesi planlanıyor.

Siyasete atılmadan evvel öğretmenlik yapan Draupadi Murmu, doğum yeri olan Odişa eyaletinde bakan, 2015 ila 2021 yıllarında Carkand Valisi olarak misyon aldı. Mensubu olduğu Santhal kabilesinin bayan önderlerinden olan Murmu, “kabile leydisi” olarak anılıyor.

YETKİLERİ SEMBOLİK

Ülkede cumhurbaşkanının pozisyonu büyük oranda sembolik lakin cumhurbaşkanı, şayet ulusal seçimler net ve belirleyici sonuç vermez ise hükümeti kimin yahut kimlerin oluşturacağına karar verilmesinde belirleyici rol oynuyor.

Görev mühleti 24 Temmuz’da dolacak olan ülkenin 14. Cumhurbaşkanı Ram Nath Kovind, 2017’den bu yana cumhurbaşkanlığı yapıyordu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.