İngiltere’de hayat pahalılığı nedeniyle OnlyFans’te cinsel içerik paylaşan gençlerin sayısı artıyor, riskleri neler?

Getty Images

İngiltere’de hayat pahalılığının son 40 yılın en yüksek düzeyine ulaşmasıyla birçok kişi, ikinci ve üçüncü işlerde çalışmaya başladı. Çok sayıda da gencin de daimi işlerine ek olarak OnlyFans üzere sitelerde cinsel içerik paylaşmaya başladığı belirtiliyor.

İngiliz Seks Emekçileri Kolektifi isimli kampanya kümesi üyeleri, BBC’ye hayat pahalılığının artması nedeniyle OnlyFans’e katılmak için kendilerinden yardım isteyen bayanların sayısının bariz halde arttığını söylüyor.

Kolektif, bu cins sitelerde para için cinsel içerik paylaşan şahısların, uzun mühlet çalışma, tacize uğrama ve takip edilme üzere risklere açık hale gelebileceği ihtarında bulunuyor.

‘AĞIR İŞ’

Alexia* 20 yaşında. Yakın bir vakit evvel ortalarında OnlyFans’in da bulunduğu dört sitede içerik paylaşmaya başladığını söylüyor.

“Fazladan birkaç yüz sterlin de kazansam bu benim için çok büyük para. Bu parayla beklenmedik masraflarımı karşılayabiliyorum. Örneğin geçen gün belediyeden 400 sterlinlik bir fatura geldi. Bu işi yapmasaydım faturamı ödeyemezdim” diyor.

Alexia, Covid pandemisindeki birinci kapanmada çalıştığı restorandaki işini kaybetmiş. Bunun üzerine bu sitelerde fotoğraf ve görüntülerini paylaşmaya başlamış. Artık bir ofiste sabah dokuz akşam beş, bazen altı gün çalışıyor ancak internette içerik yayımlamaya devam ediyor:

“İnsanların bunun ne kadar ağır bir iş olduğunu anlayabileceğini sanmıyorum. Bazen günde 17 saat telefon ekranına baktığım oluyor. İşime teminat olarak devam ediyorum. Zira OnlyFans’tr işler güzel gitmezse de her ay faturalarımı ödeyebilirim.”

Alexia

Alexia, artık internetten kazandığı paranın, daimi işinden kazandığı paranın üstünde olduğunu söylüyor. Binlerce hayran sayısına ulaştığını ve ayda 3 bin sterlinden fazla kazandığını anlatıyor, “Bu ek gelir olmasaydı hâlâ konutta annemle yaşıyor olacaktım” diyor.

İngiliz Seks Personelleri Kolektifi’nden Laura Watson, hayat pahalılığının artması nedeniyle seks personelliği yaptığını söyleyen bayanlardan gelen aramaların Haziran’da üçte bir oranında arttığını tabir ediyor.

Watson, farklı yaşlardan bayanların OnlyFans üzere sitelerde içerik paylaşmaya nasıl başlayabileceği konusunda yardım istediklerini belirterek “İki yakalarını bir ortaya getirebilmek için ek iş yapmak zorundalar. Zira her şeyin fiyatı artıyor. Bu bayanların daimi işleri de var” diyor.

OnlyFans sitesi, içerik üreticilerinden yüzde 20 komite alıyor. Kullanıcılar içeğine ulaşmak istedikleri şahıslar için abonelik fiyatı ödüyor.

OnlyFans, 2016’dan bu yana iki milyondan fazla içerik üreticisine sekiz milyar dolar ödeme yaptığını söylüyor.

Fakat Laura Watson çok para kazanmanın büyük gayret gerektirdiğini, içerik üreticilerinin yüzlerini, seslerini ya da kimliklerini muhakkak edecek öbür özelliklerini göstermeye zorlandıklarını, bunun da taciz ve tehditlere yer hazırlayabileceğini belirtiyor:

“Bu durumda olan ve tehditlere ve şiddete maruz kalan bayanlardan yardım davetleri alıyoruz. Bu, direkt insanların para muhtaçlığıyla irtibatlı. Ne kadar çaresizseniz o kadar risk almaya hazır hale geliyorsunuz.”

OnlyFans’ten BBC’ye yapılan açıklamada “İçerik üreticileri ve kullanıcıların güvenliği ana önceliğimizdir. İçerik üreticileri hayranlarıyla dijital içerikleri inançlı ortamda paylaşabildiklerini söylüyor” denildi.

BLAKE

Blake* de OnlyFans’te birinci kapanma sırasında, çalışmadığı periyotta içerik paylaşmaya başlamış. Artık kendisine daha açık paylaşımlar yapma müsaadesi veren diğer bir siteye geçmiş.

23 yaşındaki Blake, “Hayat pahalılığı beni bir oldukça etkiledi. Artık lüks eserlerden uzak duruyorum. Çok değerlendiği için et yemeyi bıraktım. Bir müddettir geçim ezası çekiyorum” diyor.

Blake, internette paylaştığı içeriklerden ayda yaklaşık bin sterlin, ana işinden de bin sterlin kazandığını söz ediyor.

* Gerçek isimleri değil

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.