İsrail basını: Türkiye, Avrupa’ya gaz iletimi konusunda istekli

İsrail Cumhurbaşkanı Isaac Herzog, 9 Mart’ta Ankara’ya resmi ziyarette bulundu.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Herzog’un ziyaretinden evvel yaptığı açıklamada, “İsrail doğalgazını ülkemizde kullanırız, kullanmanın ötesinde Avrupa’ya geçişi için de müşterek bir çalışmanın içerisine gireriz. Sayın Herzog’la da bu mevzular bizim gündemimizde olacak.” demişti.

İsrail gazının Türkiye’den Avrupa’ya aktarılması gündemde

İki ülke ortasında doğalgaz iletimi konusundaki muhtemel iş birliği yine gündeme geldi.

The Times of Israel gazetesi, Ukrayna savaşının arz dehşetlerini tetiklediği bir periyotta, Erdoğan’ın İsrail gazını Türkiye üzerinden Avrupa’ya nakletme konusunda istekli olduğunu aktardı.

“Türkiye iş birliğine hazır”

“Türkiye, İsrail ile güç iş birliğine hazır” denilerek, güç güvenliğine vurgu yapan Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın, ülke olarak bu cins projeleri hayata geçirme noktasında kâfi deneyime ve kapasiteye sahip oldukları halindeki açıklaması anımsatıldı.

Tel Aviv ile Ankara ortasındaki münasebetlerde yeni bir periyoda girilirken, Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu’nun çarşamba günü İsrail’i ziyaret edeceği notuna yer verildi.

“EastMed ile kıyaslandığında makul ve uygulanabilir”

Tıpkı haberde, “İsrail alanlarından Türkiye’ye boru çizgisi 1,5 milyar dolara mal olabilir. Türkiye, zorluklara karşın İsrail ile doğalgaz projesini EastMed boru sınırından daha uygulanabilir görüyor.” denildi.

Bir Türk yetkili, “Bugün başlayıp yarın biten bir proje değil. Sıkıntı lakin bilhassa Yunanistan öncülüğündeki EastMed ile kıyaslandığında makul ve uygulanabilir.” diye konuştu.


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.