İstanbul Sinema Şenliği stop-motion animasyon atölyesi sinemaları yayında

İKSV Alt Kat’ın, T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı Gelecek Gençlerin Kültür Sanayileri Dayanak Programı kapsamında, İstanbul Sinema Festivali’nin iş birliğiyle 16-19 yaş ortası gençlere yönelik gerçekleştirdiği stop-motion animasyon atölyesi haziran ayında tamamlandı. Tüm Türkiye’den gençlerin iştirakiyle gerçekleştirilen ve yaratıcı alanda eşitliği odağına alan atölyelerin her periyodunda 6 çalışma gerçekleştirildi. Atölyenin, stop-motion alanındaki yürütücülüğünü belgesel direktörü ve eğitmen Doğa Kılcıoğlu; ses ve müzik tasarımı alanındaki yürütücülüğünü Beats by Girlz Türkiye Yöneticisi Beril Sarıaltun üstlendi.

Tüm Türkiye’den 45 gencin iştirakiyle gerçekleştirilen atölyeler sonunda üretilen sinemalar 30 Haziran akşamı T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı Telif Hakları Genel Müdürü Dr. Ziya Taşkent’in, İstanbul Sinema Şenliği Yöneticisi Kerem Ayan’ın, oyuncu Aslı İnandık ile direktör Gökalp Gönen’in konuk olduğu çevrimiçi bir galada gösterildi.

Atölyeler boyunca stop-motion animasyon tipinin yeni örneklerini izleyerek farklı teknikleri öğrenip, “yaratıcı alanda eşitlik” teması ekseninde özgün fikirler geliştiren genç iştirakçilerin hazırladıkları 18 sinema artık İKSV YouTube kanalında yayında.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.