“İstanbul’u kilitleriz” tehditleri çok konuşuldu… Sarı taksi ağası Sarallardan çıktı

İstanbul merkezli 13 ilde, Sarallarolarak bilinen organize suç örgütüne yönelik 29 Haziran’da gerçekleştirilen operasyonda 117 şüpheli yakalandı. Adliyeye sevk edilen şüpheliler arasında İstanbul Bağcılar’daki Oto Center Yönetim Kurulu Başkanı Cezmi Meydancı‘nın da olduğu öğrenildi.

Sarallara yönelik 2018 yılındaki operasyonda da gözaltına alınan Cezmi Meydancı’nın adı en son İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) Başkanı Ekrem İmamoğlu’nun 5 bin taksi projesine karşı çıkması ile gündeme geldi.

“TRAFİĞİ KİLİTLERİZ” TEHDİDİ

Cezmi Meydancı’nın başında olduğu Bağcılar Oto Center’daki galericilerin 2020 yılındaki “Trafiği kilitleriz” tehdidi tartışma yaratmıştı.

Şirket sahipleri 16 Haziran 2020’de yaptıkları açıklamada “Başkanın bunu tekrar gözden geçirmesini isteriz. Belediyenin işi değil bu. her şey hazırlansa da esnaf bunun yürütmesini durdurur. Esnaf eski esnaf değil. Anında İstanbul’u kilitler” ifadelerini kullandı.

İLGİLİ HABER: İmamoğlu’ndan çok sert taksi yanıtı: Bizi tehdit etmeye sakın kalkmayın

EKREM İMAMOĞLU’NDAN TEPKİ

Tepki çeken açıklamanın ardından bir gün sonra kameralar karşısına geçen ve taksicilerin tehditlerine yanıt veren İBB Başkanı İmamoğlu, “İstanbul’da düzeni bozucu bir fiile giren her şahıs, karşısında devleti bulacaktır” dedi.

“İstanbul halkının, taksi ihtiyacı olup olmadığına karar verecek makam, Bağcılar Oto Galerisi’ndeki birkaç taksi galericisi değildir” diyen İmamoğlu, “Sakın bizi başka şeylerle tehdit etmeye çalışmasınlar. Plaka fiyatları ile geçim sağlayan rantçılara bu süreci kurban etmeyiz, ettirmeyiz” ifadeleriyle sarı taksi ağalarına yanıt verdi.

NE OLMUŞTU?

Ekrem İmamoğlu 2020 yılında İstanbul’daki 17 bin 395 taksi plakasının yeterli olmadığını belirtti. Ekrem İmamoğlu’nun “Yeni araçlar elektronik sistemle donatılacak, QR kodu ve İstanbulkart’la ödeme yapılacak. İnsanlar taksi bulamayınca korsanlar devreye giriyor. Biz kontrollü bir kiralama modelini getiriyoruz. Taksinin sahibi İBB olacak” ifadeleriyle duyurduğu proje en son 18 Mayıs 2022’de olmak üzere Ulaştırma Koordinasyon Merkezi (UKOME) tarafından 14 kez reddedildi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.