Kulislerde denge ve ‘ithal aday’ endişesi

Mehtap Gökdemir – CHP Genel Başkanı ve Millet İttifakı cumhurbaşkanı adayı Kemal Kılıçdaroğlu, milletvekili aday listelerinin YSK’ya sunulacağı 9 Nisan öncesi “liste kampına” girecek. Çarşamba gününden itibaren liste mesaisine odaklanacak Kılıçdaroğlu, 8 Nisan Cumartesi günü de MYK ve Partisi Meclisi’ni (PM) toplayacak.

Aday adaylığı başvurusu yapanlar için partide oluşturulan 8 kişilik komisyon, yaklaşık 3 bin 500 kişi ile yüz yüze görüştü. Dolmabahçe’deki Bezm-i Alem Valide Sultan Camii eski müezzini Fuat Yıldırım, sanatçı Candan Erçetin, müzisyen besteci yorumcu Onur Akın, milli güreşçi Savaş Yıldırım, oyuncu Filiz Taçbaş da aday adaylığı için başvuran isimler arasında yer aldı. Çanakkale’den başvuru yapan bir kişi de mesleğine öğretmen yazarken parantez içinde “işsiz” notunu düştü. Başvuranların 8’inin başörtülü olduğu öğrenildi. CHP’nin ilk başörtülü Parti Meclisi üyesi Sevgi Kılıç da, İstanbul’dan aday adaylığı için başvuru yaptı. MYK’nın yarıya yakını ise ‘kabinede yer alma’ umuduyla milletvekili adayı olmadı. Parti kulislerinde, özellikle seçmenin “ithal aday” tepkisinin gözardı edilmemesinin önemine işaret ediliyor. Kulislerde, “Bölgelerin dengelerine ve hassasiyetlerine dikkat etmeden bir liste yapılırsa bu bizi zora sokar. Yerel aday beklentilerin olduğu yerler var. Bunlara dikkat etmeleri lazım” görüşü ifade ediliyor.

Liderler turu

Bugün Millet Buluşması adı altındaki programları kapsamında Trabzon’da olacak Kılıçdaroğlu, dönüşte Ankara’da “liste kampına” girecek. CHP Genel Merkezi’nde de 5 Nisan Çarşamba günü saat 18.00’den 10 Nisan Pazartesi günü saat 09.00’a kadar PM üyesi, milletvekili ve YDK üyeleri hariç Genel Merkez Binasına ziyaretçi alınmayacak.

Millet İttifakı’nda da milletvekili aday listeleri için baş döndüren bir trafik yaşanıyor. Listeler için devreye giren Kılıçdaroğlu, liderler turuna çıktı. Cumartesi günü Saadet Partisi İstanbul İl Başkanlığı İftar Buluşmasında Saadet Partisi Genel Başkanı Temel Karamollaoğlu ile görüşen Kılıçdaroğlu, dün de Demokrat Parti Genel Başkanı Gültekin Uysal ile bir araya geldi. Yaklaşık bir saat süren görüşme Celal Bayar Köşkü’nde gerçekleşti. Kılıçdaroğlu’nun, önümüzdeki Pazar günü Ankara’da Gelecek Partisi Genel Başkanı Ahmet Davutoğlu ve Deva Partisi Genel Başkanı Ali Babacan ile ayrı ayrı bir araya geldiği öğrenildi. Liderler trafiğinde de hangi illerde ortak liste çıkarılacağı konuşulurken, kulislerde, Saadet, DEVA, Gelecek ve Demokrat Parti’nin liste çıkarmadığı illerde partilerin belli sayıdaki adaylarının CHP listesinde yer alacağı iddia ediliyor.

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir