Maymun çiçeği virüsü: Üç ülkede daha yeni olaylar tespit edildi

SCIENCE PHOTO LIBRARY

İsrail, İsviçre ve Avusturya’da maymun çiçeği virüsüne bağlı yeni hadiseler tespit edildi. Böylece dünya çapında olay bildiren ülke sayısı 15’e yükseldi.

İsrail ve İsviçre, tespit edilen birer olayın yakın vakitte yurtdışına seyahat eden bireylerde görüldüğünü söyledi. Öte yandan İsrail öteki kuşkulu hadiseleri da araştırıyor.

Beşerler ortasında kolaylıkla yayılma eğiliminde olmayan maymun çiçeği virüsüne bağlı rahatsızlıklar ekseriyetle hafif seyrediyor.

Virüs, en çok Orta ve Batı Afrika’da yaygın.

Birtakım Avrupa ülkeleri, ABD, Kanada ve Avustralya da dahil olmak üzere farklı ülkelerde 80’den fazla hadise bildirildi.

Sıhhat Bakanı Fahrettin Koca, Pazar günü öğlenden sonra yaptığı Twitter paylaşımda, virüse Türkiye’de rastlanılmadığını söyledi ve kamuyouna “müsterih olma” davetinde bulundu.

Kelam konusu salgın, bilim insanlarını şaşırtırken, genel halk sıhhati için riskin düşük olduğu söyleniyor. İngiltere Ulusal Sıhhat Servisi’ne (NHS) nazaran, virüsü yakalanan pek çok insan birkaç hafta içerisinde güzelleşiyor.

Dünya Sıhhat Örgütü (WHO), “Tespit çalışmaları arttıkça olay sayısının da artmasını bekliyoruz” dedi.

Birinci olarak İngiltere’de tespit edilen virüse bağlı hadiseler, daha sonra Avrupa kıtasında kimi ülkelerde bildirildi. İspanya, Portekiz, Almanya, Belçika, Fransa, Hollanda, İtalya ve İsveç hadiseleri doğrulayan ülkeler ortasında.

Birleşik Krallık Sıhhat Güvenliği Ajansı şimdiye kadar 20 olay tespit etti. Kurumun baş tıbbi danışmanı Dr. Susan Hopkins, BBC’ye yaptığı açıklamada, “Günlük bazda daha fazla olay tespit ediyoruz” dedi.

Virüsün toplum içinde yayıldığını belirten Dr. Hopkins, kimi hadiselerin ise hastalığın endemik olduğunu belirttiği Batı Afrika’yla hiçbir temaslarının olmadığını söyledi.

Lakin genel nüfusa yönelik riskin “son derece düşük” olduğunu belirten Dr Hopkins, şimdiye kadar hadiselerin çoğunlukla kentsel alanlarda ve gay yahut biseksüel erkekler ortasında olduğunu söz etti.

Virüse karşı direkt bir aşı olmasa da, kimi ülkeler kelam konusu virüse karşı yüzde 85 aktifliğe sahip çiçek aşısını stoklamaya başladı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.