New York borsası karışık seyirle açıldı

Açılışta Dow Jones endeksi, yüzde 0,10 artışla 30.978,37 puana çıktı.

S&P 500 endeksi yüzde 0,12 azalarak 3.817 puana ve Nasdaq endeksi yüzde 0,27 azalışla 11.151,33 puana geriledi.

Açıklanan makroekonomik dataların resesyon kaygılarını güçlendirmesiyle endeksler yeni günün açılışında karışık bir seyir izledi.

ABD’de bugün açıklanan bilgilere nazaran, ülke iktisadı, bu yılın birinci çeyreğinde yüzde 1,6’lık daralma gösterdi.

ABD’nin GSYH verisine ait nisan ayında yayımlanan öncü datalarda, iktisadın yılın birinci çeyreğinde yüzde 1,4 daraldığı, mayıs ayında yayımlanan ikinci kestirimlerde ise yüzde 1,5 küçüldüğü kaydedilmişti. Böylelikle ABD’de iktisat, yılın birinci çeyreğinde kestirim edilenden fazla küçüldü.

Öte yandan, Avrupa Merkez Bankasının (ECB) düzenlediği Merkez Bankacılığı 2022 Forumu’nda konuşan ABD Merkez Bankası (Fed) Lideri Jerome Powell, ABD iktisadının daha sıkı para siyasetine dayanmak için uygun bir pozisyonda olduğunu yineledi.

Powell, faiz oranlarını artırmanın büyümeyi yavaşlatacağını, büyümenin olumlu kalmasını umduklarını tabir etti.

Güçlü iş gücü piyasası ile yüzde 2 enflasyona dönmenin yolları olduğunu belirten Powell, bunun garantisi olmadığını, bu yolların daraldığını söyledi.

Powell, getiri eğrisinin formunun ise öncelikleri olmadığına işaret ederek, enflasyonu yüzde 2’ye düşürmek için siyaset belirleme konusuna odaklandıklarını kaydetti.

Enflasyonu düşürmek için tüm araçları kullanacaklarının bir defa daha garantisini veren Powell, fiyat istikrarını tekrar sağlayamamanın daha büyük risk olduğunu vurguladı.

KAYNAK: AA

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.