Rezervasyon dolandırıcılığında milyon dolarlık vurgun

Kızılağaç Turizm Yatırımcıları ve İşletmeciler Derneği (KITUYAD) üyeleri, internetten ‘sahte tatil siteleri‘ aracılığıyla yapılan rezervasyon dolandırıcılığına karşı alınacak önlemleri kıymetlendirdi. Siber güvenlik uzmanlarından bilgi alan turizmciler, web güvenliği, güvenlik operasyonları, isimli bilişim ve toplumsal mühendislik ile ferdî bilgilerin güvenliği, internet dolandırıcılığı, tehdit, istihbarat, güvenlik standartları hususlarında eğitim aldı. Aktiflikte polis ve jandarma işçisi de turizmcilere internet dolandırıcılığıyla çaba konusunda bilgi verdi.

“ÖLÇÜLEBİLEN ZİYAN 2 MİLYON DOLAR”

Koronavirüs salgınıyla insanların e-ticarete yöneldiğini belirten siber güvenlik uzmanı Serhat Aydemir, “Sokağa çıkma yasakları ile birlikte beşerler e-ticaret sitelerine, online alışveriş sitelerine yöneldi. Turizm kesimindeki online rezervasyonlardaki sorunların temelinde de bu yer alıyor. E-ticaret platformlarının altyapısı yeni sisteme hazırlıksız yakalandı. İlgili platformlardan bilgi hırsızlığı gerçekleşti. Bu yalnızca e-ticaret platformları ile ilgili değil; kimi bankalarda da bu yaşandı. Çalınan datanın iktisada ne kadar ziyan verdiğinin ölçülmesi kolay değil. Bunların dolaylı tesirleri çok fazla. Dolaylı tesir üzerinden milyarlarca ziyan verdiğini söyleyebilirim. Datalar birilerine satılıyor. Bu bilgileri satın alan şahıslar keyfine bunları satın almıyor, bir yerlerde kullanıyor. Düzmece internet sitesinden yapılan rezervasyon dolandırıcılığının 9 aylık süreçte turizm dalında ölçülebilen ziyanı 2 milyon dolar. Tespit edilemeyen, ölçülemeyenler de var” dedi.

“TELEFONLA HİÇBİR BİLGİYİ VERMEYİN”

Küçük bilgi kırıntılarından büyük bilgiler edinen dolandırıcıların itimat kazandıktan sonra insanların parasını aldığını vurgulayan Aydemir, “Sizi bir bankadan arıyormuş üzere yapıp, adresinizi, banka bilgilerinizi verip ‘Kimlik numaranızı alabilirim’ yahut ‘Annenizin kızlık soy isminin 2’nci ve 5’inci harflerini söyleyin’ diyebilirim. Bunu birkaç kez tekrarladığımda anne kızlık soy ismini alabilirim üzere düşünün. Küçük bilgi kırıntısından büyük bilgileri sizden alıp, daha sonra daha büyük bir platformda size büyük bilgilerinizi verip, paranızı alma öyküsü bu. Katiyetle karşı tarafa bilgilerinizi vermeyin. Telefonla hiçbir bilgiyi vermeyin” diye konuştu.

“MAĞDURLARIN PARASIYLA TATİL YAPIYORLAR”

Salgın nedeniyle sıkıntı günler geçiren turizm bölümünün siber taarruzlara maruz kaldığını belirten KITUYAD Lideri Osman Ergin, “Pandemi sonrası turizm muhtaçlığının artması ile bu alana siber akınlar arttı. Burada bir farkındalık oluşturmak istedik. Acente dolandırıcılığını önlemek, bunların önüne geçebilmek için gerekli önlemler üzerinde fikir alışverişi yaptık. Dolandırıcılar, mağdurların parasıyla tatil yapıyor. Şubat ayından mayıs sonuna kadar topladığı ganimetle otellerde, Avrupa’da tatil yapıyorlar” tabirlerini kullandı. 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.