Seçim verilerini CHP sistemine yanlış rakamla aktarmışlar! Beceriksizliği itiraf ettiler

  • HABER7

Cumhurbaşkanlığı ve Genel Seçimlerde hezimet yaşayan CHP’nin şaibe iddialarının altından beceriksizlik çıktı. Seçim akşamı kurdukları canlı veri sistemi çalışmayan CHP’nin sosyal medya trolleri üzerinden servis ettiği “oyların kasıtlı olarak başka partilere yazılarak çalındığı” iddiasının çürük olduğunu bizzat CHP’ye yakın gazeteciler itiraf etti.

Almanya merkezli DW Türkçe muhabiri Alican Uludağ ve fondaş Birgün gazetesi muhabiri Timur Soykan ve Nevşin Mengü iddialara konu tutanakların YSK sisteminde doğru olarak yazıldığını, CHP sistemine yanlış işlendiğini söyledi.

CHP trolleri tarafından sosyal medyada paylaşıma sokulan Diyarbakır Bismil’deki 1234 sayılı sandıkta Yeşil Sol Parti’ye 0, MHP’ye 233 oy yazıldığına ilişkin görüntünün CHP’nin sistemine ait olduğu, YSK sisteminde YSP’nin 233, MHP’nin 0 yazıldığı kaydedildi.

  • Cumhuriyet gazetesi, Doğu ve Güneydoğu Anadolu bölgesindeki bazı sandıklarda oyların sisteme yanlış girildiğine dair iddialar üzerine oyların yeniden sayılması gerektiği yönünde haber yayınlamştı.

 

KENDİLERİ YANLIŞ GİRMİŞ

CHP’ye yakın gazeteci Alican Uludağ, “linç yemeyi göze alarak” gerçek bilgileri paylaştığını vurguladığı açıklamasında, şu ifadeleri kullandı:

BÖYLE MANİPÜLASYON YAPMIŞLAR

Seçim gecesi sandık sonuçlarını manipüle eden CHP’nin, önce AK Parti’nin güçsüz olduğu bölgelerin neticelerini sisteme eklediği, TELE1 gibi muhalif kanalların da bu veriler üzerinden yayın yaparak seçmeni yanılttığı vurgulandı.Gzeteci Uludağ, şunları söyledi:

“İkinci tartışmalı konu ise şu: O gece Tele 1 gibi bazı muhalif kanallar, Kılıçdaroğlu’nun Erdoğan karşısında yüzde 49-45 önde olduğu yönünde veriler paylaştı. İnsanlar da doğal olarak seçimlerin daha sonra nasıl Kılıçdaroğlu aleyhine döndüğünü sorguladı.

Buradaki temel sorun da şu: Kılıçdaroğlu’nun önde olduğunu gösteren veriler, CHP’nin sisteminden alınan verilerdi. CHP, doğal olarak o gece DAHA ÖRGÜTLÜ OLDUĞU büyük illerden gelen verileri ilk olarak sistemine girdi. Zaten o sandıklar da çoğunlukla CHP seçmeninin çoğunlukta olduğu yerlerdi. Böylece o sonuçlarda Kılıçdaroğlu önde çıktı. Bunda yanlış yoktu. Zaten sonradan aradaki makas CHP verilerinde de kapandı ve Erdoğan öne geçti.

Seçim gecesi, CHP’nin önde olduğu yönündeki veri girişleri de CHP yönetimine hata yaptırdı. Sistemde de o gece sorunlar yaşandığı bilgisi de var. Hatta Ekrem İmamoğlu o gece Kılıçdaroğlu’nun kazandığını dahi açıkladı. (Ki bu bir hataydı) Bu açıklamaya iten CHP sistemine o saate kadar giren verilerdi. İşte Onursal Adıgüzel, CHP’ye o gece hata yaptıran bu sistem nedeniyle doğrudan Kılıçdaroğlu’nun isteği üzerine istifa etti.”

YSK DEĞİL CHP’NİN SİSTEMİ SORUNLU

Benzer itiraf gazeteci Timur Soykan’dan da geldi. Soykan, “CHP görevlileri ıslak imzalı tutanakları yanlış girmiş. YSK sistemindeki veri doğru, CHP sisteminde sorun var.” sözlerini sarf etti.

BU İDDİALAR ZARAR GETİRİR!

CHP’ye yakınlığıyla bilinen ve CHP 23. Dönem Milletvekili Şahin Mengü’nün kızı olan gazeteci Nevşin Mengü de konuyla ilgili olarak şu sözleri sarf etti:

O SİSTEM HALA ÇALIŞMIYOR

CHP’nin seçim sonuçlarının canlı olarak paylaşılacağını duyurduğu “https://geliyorum.chp.org.tr/sandiklar.html” internet sitesi, sandıkların açılmasından bu yana çalışmıyor. Siteye girenler, “Bu servis ilerleyen saatlerde devreye girecektir! Sandıklar biraz daha açılsın, görüşürüz” ifadeleri yer alıyor.

 

KAYNAK: HABER7

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir