Sertel: Yurt dışı eğitim bursu alan öğrencilere milyonluk tazminatlar çıkarılıyor

CHP İzmir Milletvekili Atila Sertel, Ulusal Eğitim Bakanı Mahmut Özer’in yanıtlaması istemiyle Meclis’e verdiği soru önergesinde, devlet bursu ile yurt dışına eğitime gönderilen ve çeşitli sebeplerle devlet takımlarında hizmet vermeyen öğrencilere ortalama 200 bin dolar (3 milyon 634 bin TL) tazminat çıkarıldığını lisana getirdi.

Sertel, bahisle ilgili şu açıklamayı yaptı:

“Döviz kurlarındaki önemli artışlar tazminatta olan öğrencileri milyonlarca liralık borçlarla baş başa bıraktı. Günümüzde, yaklaşık olarak 5 bine yakın bursiyer bu durumdan ötürü maddi ve manevi bağlamda ağır meseleler yaşıyor. Kendilerine TL bazında milyonluk tazminatlar çıkarılıyor. Yurt dışında kuvvetli kurallar altında eğitimini tamamlayan bursiyerler, tazminata düşmeleri halinde ortalama 200 bin Amerikan doları meblağında bir borç yükü altında kalmaktadırlar. Anapara borcunun 4 yılda geri ödenmesi istenmektedir. Buna ek, bu borcun döviz kuru faizinin yalnızca bir yıl içinde ödenmesi talep edilmektedir. Bu ölçüler yükselen döviz ve faiz oranları sebebiyle gün geçtikçe artmakta ve ödemesi bir yana, bu borç ile yaşama devam etmek bile tazminatta olanlar için imkânsız hale gelmektedir.”

‘DÖVİZ KURU SABİTLENSİN’

ANKA’nın haberine nazaran yurt dışında eğitim görürken burs alanların birçoğunun doları 2 lira, 4 lira, 8 lira üzere sayılardan aldıklarını hatırlatan Atila Sertel, doların 18 lirayı geçtiği düşünüldüğünde tazminat ödemelerinin milyon liralara ulaştığını lisana getirdi. Bursiyerlerin “sabit kur, faiz affı ve vade uzatımı” talebi olduğunu belirten Atila Sertel, şöyle devam etti:

“Tazminata düşen bursiyerler borçlarını döviz cinsinden ödemeyi taahhüt etmiş olmalarına karşın, tazminata düşülen tarihlerden bu yana döviz/TL paritesi 6-7 katına çıktı. Bu ölçüde bir artışın bedelinin bir heyecanla yola çıkan gençlere fatura edilmemeli. Büyük holdinglerin vergi borçlarını silen, birtakım projelerde sabit döviz kuru uygulamasına giden iktidar, öğrencilere de tıpkı kolaylığı sağlamalıdır. Mevcut ekonomik kurallarda tazminata düşen öğrencilerin geri ödeme yapması mümkün değildir. Bursiyerler, aileleri ve kefilleri maddi manevi mağdurdurlar. Mağduriyetlerin giderilmesi için bir an evvel adım atılmalı ve ödeme kurallarını kolaylaştırmak için ‘kur sabitlemesi’ ve ‘döviz faizi affı’ konularında biz bursiyerlerin taleplerine tahlil üretilmelidir.” (HABER MERKEZİ)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.