Şiddet görmelerine rağmen boşanamayan bayanlar hayati tehlike yaşadıklarını belirtiyor: Ölmemizi mi bekliyorlar?

Dilan Aras ve Nurtaç Canan eşlerinden şiddet görmelerine rağmen boşanamıyorlar. İki bayanın hayatları da bu mühlet zarfında adeta karardı. Aras ve Canan kelam konusu sorunu yaşayan binlerce bayandan ikisi. Dilan Aras ve Nurtaç Canan yaşadıklarını Cumhuriyet’e anlattı.

Dilan Aras, evli kaldığı sekiz ay boyunca Yusuf B. tarafından şiddet gördüğünü belirtti. Aras, “Evlenene kadar o yüzünü görmemiştim. Evlendikten sonra şiddet daima vardı. Açıkçası dünyam karardı. Sorunlu bir çocukluk geçirmiş intikamını da benden aldı diyebilirim. Gördüğüm şiddetten ötürü bebeğimi de kaybettim. Aylarca kendime gelemedim hâlâ daha gelemiyorum” dedi. Boşanamadığım için hayatımı düzenleyemiyorum diyen Aras, “Eşim yüzünden işimden de oldum aylardır çalışmıyordum. Hayata adapte olamıyorum. Avukatım hâkime müvekkilimin can güvenliği yok demişti. Hâkim ise mutabakatlı boşanabilirsiniz dedi. Lakin biz aslında boşanabilsek oraya gelmezdik. Karşı taraf boşanmayı kabul etmiyor” sözlerini kullandı.

Dilan Aras ve avukatı

“UNUTAMIYORUM”

Tehdit edildiğini öne süren Aras, kelamlarını şu halde noktaladı: “Bu kişi beni silahla tehdit etti. Ailesiyle iletiler gönderiyor, üstü kapalı tehdit ediyor ve şikâyetlerimi çekmemi istiyor. Ben ailemle yaşıyorum Allah korusun benim yüzünden onların başına bir iş gelse yükünü kaldıramam. Boşanmış olmam ve İstanbul’u terk etmem lazım ki o anları unutabileyim. Her eski işyerinin önünden geçince silahlı taarruza uğradığımı hatırlıyorum. Kendim için korkmuyor benim yüzünden birine ziyan gelir mi diye korkuyorum”

“ÇIKINCA GÖRÜŞECEĞİZ”

Nurtaç Canan ise boşanmak istediği eşi Ragıp C. tarafından silahla beş el ateş edilerek vuruldu ve kendi kanıyla yere “Annem, babam hakkınızı helal edin” diye yazdı. Mahkeme, sanık Ragıp C’nin “Eşe karşı taammüden yaralama” kabahatinden 8 yıl 10 ay mahpusla cezalandırılmasına karar verdi. Nurtaç Canan geçen müddet zarfında resmi olarak eşinden boşanamadı. Canan, “Bir türlü boşanamıyorum. Mahkemede, ‘Neden boşamıyorsunuz beni? O kişi mahpustan çıkınca adliyenin önünde beni öldürsün diye mi? Hayatımı sisteme sokmamam için mi?’ diyerek reaksiyon gösterdim. Tekrardan evlenmeyi düşünmüyorum lakin mesken almak istesem alamıyorum kendime yeni bir hayat kuramıyorum” dedi. Canan, kelamlarını şu formda noktaladı: “Bu adam beni bulamasın yeni bir hayat kurayım diyemiyorum, o denli bir talihim yok. Şikâyetlerde bulundum tekraren. Tekraren tehditvari iletiler attı. ‘Çıkınca görüşeceğiz kurtulacağını mı sanıyorsun’ diyerek iletiler attı. Tekrar barışmamız için ailesi aracılığıyla da ses kaydı atıyor. İkametgâhımız bir, nüfusumuz bir artık kurtulmak istiyorum”

Konuya ait değerlendirmelerde bulunan avukat Hülya Gülbahar, “Kadınlar için boşanmak her geçen gün daha da zorlaştırılıyor. Türkiye’nin şartlarında ekonomik ve toplumsal bağımlılık nedeniyle bayanlar için boşanmak son deva olarak görülüyor” dedi. Gülbahar, “2016 yılında Meclis’te kurulan kısaca boşanma kurulu dediğimiz komitesinin siyasetler kısmında, boşanmayı bayanlar için daha güç erkekler için daha kolay, ucuz ve süratli hale getirmenin arayışı vardı” dedi.

Hülya Gülbahar

“BU BİR TUZAK”

Gülbahar, “Geçtiğimiz aylarda boşanan bayana bağlanacak yoksulluk nafakasıyla ilgili tartışmalar sırasında Adalet Bakanı Bekir Bozdağ’ın masasındaki taslak basına sızmıştı. Bu taslakta hiçbir kusur araştırması yapılmadan bayan ve çocuğun nafakasının ne olacağını belirlenmeden süratli bir boşanma öngürülüyordu. Bu bir tuzaktır. Yargılamayı hızlandırmak ismine bayanların ve çocukların feda edileceği bir sisteme geçiş bahanesiydi” dedi. Gülbahar, “Bu boşanma davalarını hızlandırma teşebbüsü nedeniyle kamuoyundan reaksiyon yükseldiği için bu değişikliğin yapılması seçim sonrasına ertelendi. Bir ülkede milyonlarca bayan seçmene tek seçim vaadinin nafakasının kesileceği olduğunu söylemek dünya siyaset tarihine geçecek bir berbat örnek”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.