Suriye’deki mülteci kamplarında dram: Bir de yangın vurdu

Suriye’nin kuzeyindeki mülteci kampları yangınlarla boğuşuyor. Yıl başından bu yana kamplarda 116 yangın çıktı. 143 çadırın kullanılamaz hale geldiği yangınlarda 4’ü çocuk 7’si bayan 11 kişi hayatını kaybetti, 23 kişi de yaralandı. Sivil savunma takımları, bazen tıpkı gün 6 farklı noktada çıkan yangınlara yetişmekte zorlandıklarını belirtti.

El-Kanies Kampı Müdürü Ahmed Diab Al Mahmud, yangınların çadır içinde yemek pişirilmesi ve güneş paneli bataryalarının patlaması üzere sebeplerden ötürü yaşandığı bilgisini verdi. Suriye Sivil Savunma Teşkilatı Takım Yöneticisi Muhammed El-Hac ise “İlkel ısıtma teknikleri kullanıldığı ve çadırlarda ateş yakıldığı sürece bu yangınlar bitmeyecek. Sorunun uzun vadeli tahlili mültecilerin meskenlerine dönmesi. Kısa vadede yapılması gereken ise briket ya da prefabrik konutların inşa edilmesi” dedi.

Suriye’nin kuzeyindeki mülteci kamplarında kuruldukları günden bu yana 986 yangın meydana geldi. Daha büyük felaketler yaşanabileceğine dikkat çeken Suriye Sivil Savunma Teşkilatı yetkilileri, milletlerarası insani yardım kuruluşlarının hemen gerçek ve radikal tahliller üretmesi gerektiğinin altını çizdi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.