TRT bandrol fiyatları 2022: Bandrol fiyatı nedir, ne kadar?

Yurt dışından getirilen cep telefonu başta olmak üzere elektronik eşyalar için 2022 yılında ödenmesi gereken bandrol fiyatlarına artırım geldi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın imzasıyla yayımlanan karar gereği; ek bir yazılım yahut donanım takviyesi olsun yahut olmasın direkt, internet üzerinden yahut öteki bir yolla her türlü görsel yahut işitsel yayınları alabilen aygıtların bandrol oranları artırıldı.

Kararın ardından teknolojik eserlerde fiyat yükselişi yaşanması bekleniyor.

Pekala TRT bandrol fiyatı nedir, neden ödenir, ne kadar oldu? İşte detaylar…

TRT bandrol fiyatı nedir, neden ödenir?

Bandrol, satılan eserin kontrolde ve denetimli olduğunu belirten, devlet tarafından verginin alındığını gösteren ve satılan şeylerin üzerine konulan etikettir.

Ülkemizde, TRT bandrol fiyatının desteğini 3093 sayılı Türkiye Radyo ve Televizyon Gelirleri Kanunu oluşturmaktadır.

Bandrol fiyatları, TRT yayını alabilen radyo, televizyon, görüntü ve birleşik aygıtlardan alınmaktadır. Bu aygıtları ithal edenler özgür dolanıma girişinde bandrol almaya mecburdur.

2022 TRT bandrol fiyatları ne kadar oldu?

Televizyon, görüntü kameralar ve radyolarda yüzde 16 olan bu oran sabit bırakılırken,

  • cep telefonlarında yüzde 10 olan oran yüzde 12’ye,

  • akıllı kol saatlerinde yüzde 8 olan oran yüzde 14’e,

  • bilgisayar ve tablette ise yüzde 2 olan oran yüzde 4’e çıkartıldı.

Başka aygıtlarda ise (Radyolu ve/veya TV’li ışıldak, radyolu kulaklık, radyolu fotoğraf makinesi, radyolu adım sayar, radyolu kalemler, radyo ve/veya TV’li banyo sistemleri, navigasyon aygıtları, radyo ve/veya TV eklentili koşu bantları, radyo ve/veya TV eklentili buzdolapları, DVD-VCD player ve benzerleri, cep tipi MP3/MP4 çalar ve benzerleri, mesken sinema sistemleri, taşıtlarda kullanılmaya mahsus navigasyonlu multimedya cihazları) yüzde 8 olan TRT bandrol hissesi yüzde 14’e çıkarıldı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.