Tüm yurtta 19 Mayıs Gençlik ve Spor Bayramı coşkusu

Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün 19 Mayıs 1919’da Anadolu’da başlatacağı uğraş için Samsun’a gidişinin 103. yılı kutlandı.

103. yılına girilen bayramda Türkiye’nin dört bir yanı kırmızı-beyaz coşkuya büründü.

Koronavirüs salgınının akabinde meydanlar dolup taşarken, başşehir Ankara’da birinci durak Anıtkabir oldu.

Ankara

Bakan Kasapoğlu başkanlığındaki heyet, Aslanlı Yol’dan yürüyerek Atatürk’ün mozolesine geldi.

Samsun

Ankara’nın ardından Mustafa Kemal Atatürk’ün Samsun’a çıkışının 103. yıl dönümü aktiflikleri kapsamında Kurtuluş Yolu’nda Bandırma Vapuru’nu simgeleyen ve o devir Tütün İskelesi olarak bilinen yerde inşa edilen iskelede merasim düzenlendi.

Akabinde Atatürk’ün 19 Mayıs 1919’da karaya çıkmasını sembolize eden Türk bayrağı, bir deniz subayı, iki deniz eri ve iki piyade askeri tarafından taşınarak karaya çıkarıldı.

İstanbul

İstanbul’da ise 19 Mayıs Atatürk’ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı münasebetiyle Taksim Cumhuriyet Anıtı önünde merasim düzenlendi.

İstanbul Valiliği koordinesinde İstanbul Gençlik ve Spor Vilayet Müdürlüğünce düzenlenen merasimde, İstanbul Gençlik ve Spor Vilayet Müdürü Burhanettin Hacıcaferoğlu anıta çelenk sundu.

Mersin

Mersin’in Faziletli ilçesinde, 19 Mayıs Atatürk’ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı münasebetiyle bir ortaya gelen 1919 genç, Atatürk’ün imzası ve silüetini oluşturdu.

Faziletli Belediyesinden yapılan açıklamaya nazaran, İlçe Ulusal Eğitim Müdürlüğü iş birliğinde 19 Mayıs kapsamında “1919 Gençle Zeybek” projesi hayata geçirildi.

Proje kapsamında 1919 genç Devlet Bahçeli Meydanı’nda bir ortaya geldi. Zeybek oynayarak 19 Mayıs’ı kutlayan gençler, Atatürk’ün imzası ve silüetini oluşturdu.

Sakarya

Sakarya’da Demokrasi Meydanı’nda Atatürk Anıtı’na çelenk sunulmasıyla başlayan etkinlikler, Serdivan Spor Salonu’nda devam etti.

Burada Gençlik ve Spor Vilayet Müdürü Nevzat İnanç’ın günün mana ve değerini belirten konuşmasının akabinde “Sakarya” türküsü işaret lisanıyla okundu.

Program, sportif ve kültürel aktifliklerin akabinde sona erdi.

Bartın

Bartın’da Cumhuriyet Meydanı’nda düzenlenen merasimde, Gençlik ve Spor Vilayet Müdürü Halil Akkaş, Atatürk Anıtı’na çelenk sundu.

Bolu

Bolu’da Belediye Meydanı’nda toplanan protokol üyeleri, öğrenciler ve vatandaşlar, bando eşliğinde Anıt Park’a kadar yürüdü.

Bolu Gençlik ve Spor Vilayet Müdürü Şerafettin Çilkara tarafından Atatürk Anıtı’na çelenk konuldu, akabinde halk oyunları gösterisi sunuldu.

Düzce

Düzce’de Anıtpark Meydanı’nda gerçekleştirilen merasimde, Atatürk Anıtı’na çelenk bırakıldı.

Adana

Adana’da Atatürk Parkı’ndaki merasimde, Vilayet Gençlik ve Spor Müdürü Muzaffer Çintimar tarafından Atatürk Anıtı’na çelenk sunuldu.

Uğur Mumcu Meydanı’nda devam eden kutlamalarda Vali Süleyman Elban, iştirakçilerin bayramını kutladı.

Hatay

Hatay’da, Vali Ürgen Alanı’nda bir ortaya gelen öğrenciler, Büyükşehir Belediyesi bandosu eşliğinde, Atatürk Caddesi’nden Cumhuriyet Alanı’na yürüdü.

Kutlama programı kapsamında, Antakya Spor Salonu’nda da çeşitli şovlar yapıldı.

Osmaniye

Vali Erdinç Yılmaz, 7 Ocak Stadı’nda devam eden merasimlerde iştirakçilerin bayramını kutladı.

Merasimde şiirler okundu, halk oyunları ve spor şovları sunuldu, çeşitli yarışlarda dereceye girenlere mükafatları verildi.

Bursa

Gençlik ve Spor Vilayet Müdürü Rahmi Aksoy’un konuşmasının akabinde halk oyunları şovları sunuldu.

Merasimde çok sayıda genç, ay yıldızlı tişörtleriyle renkli imajlar oluşturdu.

Eskişehir

Eskişehir Vilayet Meydanı’ndaki merasimde Gençlik ve Spor Vilayet Müdürü Ali Osman Tatlısu, Atatürk Anıtı’na çelenk bıraktı.

Kutlamalar, Şehit Anıl Gül Spor Salonu’ndaki programla devam etti. Gençler tarafından hazırlanan şovlar ilgiyle izlendi.

Balıkesir

Gençlik ve Spor Vilayet Müdürü Lokman Arıcıoğlu, merasimde yaptığı konuşmada, gençlerin Türkiye’nin en büyük zenginliği olduğunu söz etti.

Halk oyunu ve jimnastik şovları ile şiir dinletisinin sunulduğu merasimde çok sayıda genç, askeri bando eşliğinde marş ve türküler seslendirdi. Jimnastik gösterisinin akabinde bir öğrenci, Vali Hasan Şıldak’a Türk bayrağını takdim etti.

Gençlik Haftası müsabakalarında dereceye girenlere ödüllerinin verilmesi ve bando eşliğinde marşların seslendirilmesiyle program tamamlandı.

Çanakkale

Ömer Kalkan, çelenk merasiminde yaptığı konuşmada, Türk ulusunun bağımsızlık ve hürriyeti kelam konusu olduğunda ne kadar kararlı ve kahramanca bir tavır sergilendiğini tüm dünyanın Çanakkale Savaşları’nda bir defa daha gördüğünü söyledi.

Çelenk merasimi sonrasında iştirakçiler bayrak yürüyüşünü gerçekleştirdi.

Kütahya

Kütahya Zafer Meydanı’nda gerçekleştirilen merasim, Atatürk Anıtı’na çelenk sunulmasıyla başladı.

Dumlupınar Spor Salonu’nda devam eden merasimde halk oyunları ve spor şovları ile müzik dinletisine yer verildi.

Merasimde, Gençlik Haftası’nda çeşitli spor kısımlarında düzenlenen müsabakalarda başarılı olan öğrencilere madalyaları takdim edildi.

Bilecik

Bilecik Cumhuriyet Meydanı’ndaki merasim, Gençlik ve Spor Vilayet Müdürü Yasin Özdemir’in, Atatürk Anıtı’na çelenk bırakmasıyla başladı.

Yalova

Yalova’daki kutlamalar kapsamında birinci olarak 15 Temmuz Demokrasi ve Cumhuriyet Meydanı’ndaki Atatürk Anıtı’na çelenk konuldu.

Memleketler arası spor karşılaşmalarında dereceye giren atletlere ödüllerinin verilmesinden sonra günün mana ve kıymetine ait konuşmalar yapıldı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.