Yerine kim gelecek

İngiltere’de siyasi kriz Maliye Bakanı Rishi Sunak ve Sağlık Bakanı Sajid Javid’in istifalarıyla başlamış ve devamında bir çok bakan istifa etmişti. Bakanların istifasının ardından Başbakan Boris Johnson’da istifa ettiğini duyurmuştu.

Bununla birlikte İngiltere Başbakanı Boris Johnson’ın istifasının ardından yapılan ankete göre İngiltere Savunma Bakanı Ben Wallace, Muhafazakar Parti liderliği için favori isim olarak gösterildi.

Muhafazakar Parti’den 716 üyenin katılımıyla yapılan ankette, Ben Wallace yüzde 13 oy alarak en güçlü aday oldu. Ankette Wallace’dan sonra en yüksek oranda oy alanlar ise sırasıyla, yüzde 12 ile Ticaret Politikası Bakanı Penny Mordaunt, yüzde 10 ile eski Maliye Bakanı Rishi Sunak, yüzde 8 ile Dışişleri Bakanı Liz Truss oldu.

Çarşamba günü görevinden alınan Topluluklar ve Yerel Yönetim Bakanı Michael Gove ve Adalet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Dominic Raab ise yüzde 7 oy aldı.

İSTİFA EDEN BAKANLARIN DA ADI GEÇTİ

Çarşamba günü görevinden alınan Topluluklar ve Yerel Yönetim Bakanı Michael Gove ve Adalet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Dominic Raab ise yüzde 7 oy aldı. Oylamada yer alan diğer isimler arasında ise, yeni Maliye Bakanı Nadhim Zahawi, geçen günlerde istifa eden Sağlık Bakanı Sajid Javid, Muhafazakar Parti Milletvekili Tom Tugendhat, Dışişleri ve Milletler Topluluğu Bakanı Jeremy Hunt, İçişleri Bakanı Priti Patel, Sağlık ve Sosyal Bakım Bakanı Steve Barclay’ın isimleri de yer aldı.

Muhafazakar Parti’nin en güçlü adaylarından biri olarak gösterilen Wallace konu ile ilgili yaptığı bir açıklamada “Bazılarımız, başbakan kim olursa olsun, bu ülkeyi güvende tutmakla yükümlüyüz. Partinin liderleri değiştirme gibi bir mekanizması var ve bu meslektaşlarıma kullanmalarını tavsiye ettiğim bir mekanizma. Eğer devlet kurumlarını boş bırakırsak halk bizi affetmez” diye konuştu.

Bununla birlikte dün istifasını açıklayan Johnson, yeni Muhafazakar Parti Lideri seçilene kadar görevine devam edeceğini söylemişti. İngiltere basınına göre, Johnson’ın mevcut koşullarda yeni parti lideri seçilene kadar, Eylül ayına kadar görevde kalması bekleniyor. Bazı siyasiler ise Johnson’ın Başbakanlık Ofisini hemen terk etmesi gerektiğini düşünüyor.

En güçlü adaylardan biri olan Savunma Bakanı Ben Wallace:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.