Ankara’da Emniyet Genel Müdürlüğü’ndeki bombalı eylemden sonra İstanbul Sarıyer’de Santa Maria Kilisesi’nde gerçekleştirilen terör eyleminin de Kayseri’de planlandığı ortaya çıktı

Toygun ATİLLA

Türkiye son 5 ay içinde iki farklı örgütün üstlendiği iki çok önemli terör olayına maruz kaldı.
Örgütler ve eylemler farklı olsa da her iki eylemin başlangıç adresi Kayseri’ydi.

İLK EYLEM ANKARA EMNİYET GENEL MÜDÜRLÜĞÜ’NE
İlk eylem geçen yıl 1 Ekim’de Ankara’da meydana geldi. İçişleri Bakanlığı Emniyet Genel Müdürlüğü giriş kapısının önüne hafif ticari araç ile gelen 2 terörist bombalı saldırı eyleminde bulundu. Teröristlerden biri kendini patlatırken, diğer terörist etkisiz hale getirildi.

KAYSERİ’DE GASP ETTİKLERİ OTOMOBİLİN SAHİBİNİ ÖLDÜRDÜLER
Eylemin püf noktası ise teröristlerin Ankara’ya geldikleri otomobilin Kayseri Develi’den gasp edilmiş olmasıydı. Otomobilin sahibi Mikail Bozdoğan’ı öldürerek otomobilini gasp eden teröristler Ankara’ya kadar adeta ellerini kollarını sallayarak gelmişlerdi.
Teröristlerin PKK bölücü örgüt mensubu olduğu ortaya çıkmıştı.

SANTA MARİA KİLİSESİ’NE SALDIRI
DEAŞ tarafından İstanbul Sarıyer’deki Santa Maria Kilisesi’ne yönelik olarak gerçekleştirilen terör saldırısında bir vatandaşımız hayatını kaybederken DAEŞ mensubu Tacikistan vatandaşı Amirjon Kholikov ve Rus uyruklu David Tanduev yakalanmıştı.

KAYSERİ TESADÜFÜ
Sürdürülen soruşturmanın sonucunda ise adres yine Kayseri çıktı.
Santa Maria Kilisesi eylemi de Kayseri’de planlanmıştı.
Öyle ki,
7 DAEŞ üyesi saldırıdan önce 3 ayrı araçla Kayseri’ye gitmiş, “Abdullah” kod Amenullah Hacı ile örgütsel toplantı yapmıştı. 5 Ocak’ta yola çıkan şüpheliler 8 Ocak’ta İstanbul’a gelmiş ve kanlı eylemlerini gerçekleştirmişti.

FARKLI ÖRGÜTLERİN KAYSERİ KARARGAHI
Biri PKK diğeri ise DAEŞ…
Her iki uçtaki örgütün ortak noktası ise Kayseri’yi merkez üssü olarak belirlemiş olmalarıydı. Planlar burada yapılmış sonrasında ise eylem için harekete geçilmişti.
Tüm bunlar tesadüf müydü ?
Yoksa Kayseri’de bir güvenlik açığı mı var?
Bunların yanıtları elbet ortaya çıkar…

EMNİYET MÜDÜRÜ DEĞİŞTİ
Her iki eylemin planlamalarının yapıldığı Kayseri’de emniyet müdürü olan Kamil Karabörk, geçen hafta Resmi Gazetede yayınlanan kararname ile Mersin Emniyet Müdürü olarak atandı.
Yerine ise Van Emniyet Müdürü Atanur Aydın atandı.

patronlardunyasi.com

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

xxx