Azerbaycan: Dağlık Karabağ’da 192 personel öldü

Azerbaycan Sağlık Bakanlığı, Karabağ’da başlatılan askeri operasyonda Savunma Bakanlığı’ndan 180, İçişleri Bakanlığı’ndan 12 personelin hayatını kaybettiğini bildirildi. Dağlık Karabağ’da 511 askerin ise yaralandığı kaydedildi. Açıklamada, operasyon süresince Ermenistan ordusunun ateşi sonucu 1 sivilin öldüğü, 1 sivilin ise yaralandığı ileri sürüldü.

47 BİN KİŞİ KARABAĞ’I TERK ETTİ

Öte yandan, bölgeyi terk ederek Ermenistan’a geçen Karabağlı Ermenilerin sayısı 40 bini aştı. Rus haber ajansı RİA Novosti, 47 bin kişinin Ermenistan’a doğru yola çıktığını aktardı. Bölgeyi Ermenistan’a bağlayan yollarda araçların uzun konvoyları uydu görüntülerine yansıdı.

Azeri yetkililer, bölgeden ayrılmak isteyen Ermenilere sıkı bir kimlik kontrolünden sonra izin veriyor. Fransız haber ajansı AFP’ye konuşan bir Azeri yetkili bu kontrollerin ‘savaş suçu şüphelilerinin’ bulunması için yapıldığını; silahlarını teslim eden Ermenilerin affedilmesinin planlandığını ancak ‘Karabağ savaşları sırasında suç işlemiş olanların kendilerine teslim edilmesi gerektiğini’ belirtti.

BM’DEN ‘İNSAN HAKLARI’ ÇAĞRISI

ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken dün (26 Eylül), Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev’e ‘sivillere koşulsuz güvenlik ve hareket özgürlüğü sağlanması ve Dağlık Karabağ’a gönderilen insanı yardımların engellenmemesi’ çağrısı yaptı. Birleşmiş Milletler (BM) Genel Sekreteri Antonio Guterres de taraflara insan haklarına saygı gösterilmesi çağrısında bulundu. (DIŞ HABERLER)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

xxx