Dünyanın en büyük et şirketi JBS, İtalya’nın tamamından daha fazla emisyon üretiyor!

Dünyanın en büyük et şirketi JBS, 2040 net sıfır iklim hedefine rağmen emisyonlarını beş yılda yüzde 51 artırdı ve devasa iklim ayak izini gizlemeye devam ediyor.

Institute for Agriculture & Trade Policy’nin makalesine göre dünyanın dört bir yanındaki operasyonları ve Amazon yağmur ormanları gibi ekolojik açıdan hassas bölgelerin derinliklerine uzanan tedarik zinciriyle JBS, önemli miktarda karbondioksit ve metan emisyonundan sorumlu.

Animal Save Türkiye’de yer alan habere göre bir araştırma, JBS’nin her yıl İtalya’nın tamamından daha fazla emisyon ürettiğini ve 2016 ile 2021 yılları arasında toplam emisyonunun yüzde 51 oranında arttığını ortaya koyuyor.

2021 yılında, Amazon’daki en büyük ikinci sığır sürüsüne ev sahipliği yapan Brezilya’nın Pará eyaletinde savcılar tarafından yürütülen bir denetimde, JBS’nin Ocak 2018 ile Haziran 2019 arasında eyaletteki alımlarının yüzde 32’sine tekabül eden 301 bin hayvanı, yasadışı ormansızlaşmayı önleme taahhütlerini ihlal eden çiftliklerden satın aldığı tespit edildi.

New York Times’ın yaptığı bir başka araştırma ise JBS’ye tedarik sağlayan çiftliklerin, Brezilya’da ormansızlaşmayı düzenleyen yasaların yürürlüğe girdiği 2008 yılından sonra yerli arazisi, koruma bölgesi veya ormansızlaştırılan bir alanla önemli ölçüde çakıştığını ortaya koydu.

JBS, ABD’deki bitki temelli işletmesi Planterra’yı da kapatmıştı

Dünyanın en büyük et üreticisi JBS, 5 gün önce Plant Based News’ta yer alan habere göre, ABD’deki bitki bazlı işletmesi Planterra’yı desteklemeyeceğini doğrulamıştı.

Duyuru, JBS’nin ilk sürdürülebilirlik sorumlusu Jason Weller‘ın işe başlamasından birkaç gün sonra, ekim ayı başlarında yapıldı. Şirket artık Denver’daki Planterra fabrikasını kapatacak ve personelin yerini değiştirecek.

JBS şirket sözcüsünün yaptığı açıklamada, “JBS çabalarını, pazar payı kazanmaya ve ilgili müşteri tabanlarını genişletmeye devam eden Brezilya ve Avrupa’daki tesis bazlı operasyonlarına odaklayacak” denildi.

Brezilya merkezli şirket, 2040 yılına kadar Net Sıfır taahhüdünü desteklemek için OZO markasının üreticisi Planterra’yı ilk kez 2020’de piyasaya sürmüştü.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

xxx