Ensser: Türk liderlerin kendi yetkinliklerinden daha emin olmalarını tavsiye ediyorum

Ensser, Türk liderlerin kendi yetkinliklerinden daha emin olmalarını ve dünyadaki güncel trend ve gelişmeleri daha yakın takip etmelerini tavsiye etti.

Kurumsal liderlerin tüm zamanların en büyük sınavını verdiklerini söyleyen, dünyanın önde gelen liderlik danışmanlığı firmalarından biri olan, 36 ülkede, 64 ofis ve567 danışmanı ile hizmet veren Egon Zehnder’in Küresel Yönetim Kurulu Başkanı Michael Ensser:

“GEÇMİŞİN STRATEJİLERİ VE DAVRANIŞLARI BUGÜN ARTIK İŞE YARAMIYOR”

“Son 10 yılın başında büyük krizler yaşandı ve yaşanmaya da devam ediyor. COVID-19, savaşlar, ekonomik zorluklar, depremler ve sel felaketi bunlardan birkaçı… Bunların yanı sıra iklim değişikliği ve demografik değişim gibi uzun vadeli mega trendler de aynı dönemde yaşanıyor. Zorluklar sürekli değişiyor, bugünün kurumsal liderleri kuruluşlarının bu zorluklara yanıt vermesini sağlamak zorunda kalıyorlar. Aksi takdirde maalesef zorlanacaklar ve hatta kaybolacaklar. Diğer taraftan, sadece çalışanlar ve yatırımcılar değil, toplum da kurumsal liderlerden küresel problemleri çözmelerini bekliyor ve yetkinliklerine güvenerek çözebileceklerine inanıyor. Geçmişin stratejileri ve davranışları bugün artık işe yaramıyor” şeklinde konuştu.

İŞ DÜNYASINDA YENİ SÖYLEM “ÇOKLU KRİZ”

Bu yıl Davos’taki DünyaEkonomik Forumu’ndayken, dünyanın gerçekliği ile ilgili “Çoklu Kriz” söylemini duyduğunu ileten Michael Ensser: “Her sektör ve bölgeden liderlerle yaptığımız konuşmalar, dünyanın benzersiz derecede zor bir durumda olduğunu açıkça ortaya koyuyor.

Enflasyon, ekonomik durgunluk, bankacılık krizi, jeopolitik zorluklar,iklim ve sağlık krizleri durumu daha da derinleştiriyor. Buna karşılık, CEO’larve diğer liderler bir yandan gelecek için ilham verici vizyon oluştururken,diğer yandan da bu karmaşık günler için esnek ve pragmatik bir yaklaşım benimsemelidir.

BUGÜN TABLO KÖKTEN DEĞİŞTİ

Liderler, merak ve sürekli öğrenme ile karakterize edilen açıkbir bakış açısı ve tutum geliştirmelidir. Geçmişte, birçok üst düzey yöneticikendilerini sürünün önünde yürüyen öncü olarak görüyordu. Uzmanlık, azim veanalitik düşünme en önemli becerilerdi. Kararları gözden geçirmek ya dakırılganlık göstermek zayıflık olarak yorumlanırdı. Bugün ise tablo kökten değişti.

Şirketleri kriz ve belirsizlik ortamında başarılı bir şekilde yönlendirebilmek için tüm liderlerin stratejilerinde esnek, çevik ekiplereliderlik etme konusunda empatik ve ekipleriyle daha derin iletişmek için zamanayırmaya istekli olmaları gerekiyor. Bu da ancak öğrenmeye istekli olmanız ve kendinizilider olarak geliştirmek için yatırım yapmanız ile mümkündür. Jeopolitik yapının iş ve yaşamın pek çok yönüne sızması, kurumsal liderlerin sadece beyinlerini değil, artık kalplerini ve ruhlarını da devreye sokmalarını zorunlu hale getirdi. Böylece insanlara, şirket için değer yaratmaya ve aynı zamanda dagezegene hizmet edebilirler” dedi.

YETKİNLİKLER GELİŞTİRİLMELİ

Ensser, “Çalışanın mevcut becerileriyle uyumlu olmayan yeni bir rol için gerekli olan becerileri öğrenmek amacıyla eğitim alması “reskill” ; çalışanın mevcut rolündeki becerilerini geliştirmek amacıylaeğitim alması “upskill”, insan kaynaklarının gündemini oluşturuyor. Kimse her şeyi bilemeyeceği veya her şeye sahip olamayacağı için sürekli gelişim bir zorunluluktur. Yeni zorluklarla başarılıbir şekilde başa çıkabilmek için, uyum sağlayabilecek ve birlikte gelişebilecekbir ekip oluşturmak ve bu ekibi beslemek, eğitimlerine açık olmak gerekiyor”dedi ve ekledi;

“Bizim rolümüz sadece en iyi liderleri bulmak değil, aynızamanda onları geliştirmek, şirketlerin kültür ve yönetişimini güçlendirmek veekiplerini güçlendirmektir. Sadece vizyoner ve empatik liderler yetiştirerek dünyanın ihtiyaç duyduğu olumlu değişimin gerçekleşmesine yardımcı olabiliriz. Bu nedenle Egon Zehnder olarak biz uzun zamandan beri sadece üst düzeyyöneticiler bulan ve atamalarına aracılık eden bir yönetici arama/araştırmafirması olmaktan çıkıp, aynı zamanda kurumlarda görev yapan liderlere rehberlikyapan bir firma haline geldik.”

CİNSİYET EŞİTLİĞİ VE ÇEŞİTLİLİK BAŞARIYA GÖTÜRÜR

18 yıldır yönetim kurullarında çeşitliliği ve kapsayıcılığı geliştirmek için çalıştıklarını paylaşan Michael Ensser: “Egon Zehnder’in temel değerlerinden biri de ‘çeşitliliği kucaklamaktır’. Kapsayıcı bir kültür inşa etmek herkesin, özellikle de çoğunlukolanların sürekli çabasını gerektirir ve önyargılarımızı sürekli olarak farketmemiz hayati önem taşır.

YAPILMASI GEREKEN DAHA ÇOK İŞ VAR

Uzun yıllardır bu işe kendimizi adadık ve yakın zamanda firmamıza çoğunluğu kadın olan iki düzine yeni ortak seçtik. Bununla birlikte, yapılması gereken daha çok iş var ve müşterilerimizde de kapsayıcı bir kültür yaratma çabalarımızı sürdürmeye kararlıyız. Çeşitlilik ve kapsayıcılığa olan bağlılığımız kendi organizasyonumuzun çok ötesine uzanmakta ve liderleri yerleştirmek ve geliştirmek için yaptığımız tüm çalışmaları beslemektedir.

En son tamamladığımız Küresel Yönetim Kurulu Çeşitlilik araştırmamız şimdiye kadar gördüğümüz en hızlı ilerleme oranını gösteriyor, ancak bu hala yeterli değil. En büyük ve en hızlı ilerlemeyi kaydeden ülkelerin genellikle kotaları ve diğer bazı önlemleri uygulayan ülkeler olduğu görülüyor. Herhangi bir şirketin veya ülkenin nihai hedefi, toplumsal cinsiyet eşitliğinin öncelikli olduğu kapsayıcı bir kültür inşa etmek olmalıdır.

Toplumsal cinsiyet eşitliği istisna değil kuraldır ve geçici bir önlem olarak ihtiyaç duysak bile kotalardan değil içimizden gelir. Uygulamada, Yönetim Kurulu kültürünün oluşması ve gelişmesi her biryönetim kurulu üyesinin sorumluluğundadır, ancak Yönetim Kurulu Başkanı ilebaşlar ve Başkan tarafından yönetilir, yönlendirilir. Yönetim Kurulu Başkanları, üyelerin açık ve işbirlikçi bir şekilde istişare etmelerini, farklı görüş ve bakış açılarının dile gelmesini ve etkin kararlar alınmasını sağlamalıve oluşabilecek herhangi bir önyargıyı fark ederek ortadan kaldırmalıdır” dedi.

YAPAY ZEKA DİKKATLİ KULLANILMALI

Yapay zekanın, işlerin ve hizmetlerin insan gerektiren kısımları için daha fazla zaman yaratma, kolektif içgörüleri organize etme ve erişme potansiyeline sahip güçlü bir araç olabileceğini ileten Ensser: “Geleceğe baktığımızda, yapay zeka araçlarının, işbirliği ve müşterihizmetlerine ilişkin temel değerlerimizi geliştirip güçlendireceğine ve tüm müşterilerimizin kolektif içgörülerden faydalanmasına olanak tanıyacağına inanıyoruz. Ancak yetenek ve potansiyeli değerlendirme konusundaki bireysel vekolektif yetkinliğimiz ile inisiyatif alma ve kişisel gelişimi yönlendirmeyeteneklerimiz bizi farklı kılan şeylerdir. O yüzden yapay zekanın nasıl kullanıldığı konusunda dikkatli olunmalıdır. Bu noktada insan ve teknolonin tadında bir kombinasyonu ile hizmet vermek önemli” diye konunun önemini vurguladı.

TÜRKİYE’NİN GELİŞİM POTANSİYELİ ÇOK YÜKSEK

Cinsiyet eşitliğinden başlayarak, özellikle üst düzey liderlik rollerinde hem yönetici hem de yönetici olmayan düzeylerde, Türkiye’de büyüme potansiyeli olduğunu ve güçlendirilmiş yönetişim, yetkin Yönetim Kurulu Üyeleri ile donatılmış işleyen kurulların artacağını ön gören Michael Ensser:

“Halihazırda görevini sürdürenTürk liderler son dönemlerde yaşanan zorlu süreçlerden geçerken çevik, dirençlive kararlı olduklarını kanıtladılar. Türkiye’de halka açık şirketler için bağımsız yönetim kurulu üyelerinin atanmasına yönelik düzenlemelere rağmen, yetkin ve gerçekten bağımsız yönetim kurulu üyelerinin belirlenmesi ve atanması konusunda gelişime ihtiyaç olduğunu görüyorum” dedi ve Türkiye’deki işe alım süreçleri ile ilgili değişim ile ilgili şu yorumu yaptı:

“Küresel olarak tüm atamalardaaynı kriterlerle inceleme yaklaşımını benimsiyoruz. Son 5 ila 10 yıl içinde adayların gelecek ile ilgili potansiyellerini de daha titiz bir şekilde değerlendirmeye başladık. Bununla paralel olarak, muhtemelen ülkedeki demografininde katkısıyla, Türkiye’de üst düzey roller için genellikle CxO seviyesi, daha genç yöneticilere yönelik güçlü bir eğilim gözlemliyoruz. Bu eğilim ülkenin dinamizmini de gösteriyor. Yine de liderlik yetkinliklerinin zorlu koşullardatekrarlanan deneyimlerle esnediğini ve geliştiğini unutmamalıyız.”

patronlardunyasi.com

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

xxx