İshak Paşa Sarayı’nı 213 bin kişi ziyaret etti

İshak Paşa Sarayı aradan yüzyıllar geçmesine rağmen görkemli yapısıyla ayakta duruyor.

Lale Devri’nde inşa edilen ve UNESCO’nun Dünya Miras Geçici Listesi’nde de yer alan İshak Paşa Sarayı’nın yerleşkesinde cami, odalar, surlar, türbe, iç ve dış avlular, divan ile harem salonları yer alıyor.

Osmanlı, Selçuklu ile Barok ve Rokoko mimarilerinden izler taşıyan saray, duvarlarındaki süslemeleriyle ziyaretçileri geçmişe yolculuğa çıkarıyor.

Özellikle dini bayramlar, ara tatil, 15 tatil ve yaz tatili dönemlerinde daha çok ziyaretçi yoğunluğunun oluştuğu saray, yılın her mevsimi Avrupa ülkeleri başta olmak üzere dünyanın dört bir yanından turist çekiyor.

Kışın çevresini kaplayan karla ayrı bir güzelliğe bürünen tarihi yapıya, son yıllarda ülkenin her bölgesinden tur acenteleri rağbet gösteriyor.

İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü verilerine göre, İshak Paşa Sarayı, 2023 yılında 213 bin ziyaretçi ağırladı.

İstanbul’dan gelen tur rehberi Nur Duymaz, “Burası kartpostal gibi bir yer, biz buraya gelmeyi çok seviyoruz. Yeni yeni yoğunluğumuz başladı. Kış sezonunun başlaması ve karların buraya düşmesiyle daha çok geleceğiz inşallah” diye konuştu.

İstanbul’dan gelen Abdullah Mert ise Doğu Anadolu Bölgesi’nin çok güzel olduğunu ve daha önce gelmediği için pişmanlık duyduğunu dile getirdi.

Hollanda’dan gelen Volkan Özer de bölge coğrafyası, Ağrı Dağı ve İshak Paşa Sarayı mimarisinin çok etkileyici olduğunu ifade etti.

İstanbul’dan gelen Sevgi Gökpınar ise ilk kez Doğu Anadolu’ya geldiklerini ve birçok yeri gezdikleri için mutlu olduklarını anlattı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

xxx